ropaReuters
StoryEditor

Rusko nemá dôvod zmraziť alebo znížiť produkciu ropy

28.10.2018, 10:42
Autor:
TASRTASR
Ruský minister energetiky povedal, že skupina producentov, členov aj nečlenov ropného kartelu si potrebuje počkať na to, či sa v novembri objavia problémy, kým rozhodne o akýchkoľvek ďalších spoločných krokoch.

Rusko nemá dôvod zmraziť alebo znížiť úroveň svojej produkcie ropy. Vyhlásil to v sobotu (27.10.) ruský minister energetiky Alexander Novak, podľa ktorého existujú riziká, že globálne ropné trhy by mohli čeliť deficitu dodávok.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) pod vedením Saudskej Arábie a ďalší veľkí producenti, nečlenovia kartelu na čele s Ruskom, sa v júni dohodli na zvýšení dodávok ropy na trhy. Ale OPEC minulý týždeň naznačila, že bude možno musieť znova znížiť produkciu, keďže globálne zásoby ropy v skladoch rastú.

Novak na otázku novinárov, či je potrebné zmraziť produkciu ropy na súčasných úrovniach alebo dokonca ju znížiť, povedal:

"Zatiaľ na to neexistujú žiadne podklady alebo dôvody. Práve naopak, ako vidíte, aktuálne existujú riziká nedostatku ropy."

USA sa totiž od 4. novembra chystajú zaviesť sankcie proti Iránu, ktorý je významným exportérom ropy v rámci OPEC.

Novak dodal, že skupina producentov, členov aj nečlenov ropného kartelu si potrebuje počkať na to, či sa v novembri objavia problémy, kým rozhodne o akýchkoľvek ďalších spoločných krokoch.

OPEC a jeho spojenci plánujú spoločné stretnutie o ťažobných kvótach v decembri.

01 - Modified: 2023-09-22 16:44:03 - Feat.: - Title: Ropa zdražuje, ruský zákaz vývozu pohonných hmot budí obavy o dodávky 02 - Modified: 2023-09-22 09:46:09 - Feat.: - Title: Systém zabezpečenia núdzových zásob ropy je podľa NKÚ netransparentný 03 - Modified: 2023-09-22 17:26:24 - Feat.: - Title: Zlacnenie na pumpách motoristov tak skoro nečaká. Rusko chce vyhnať ceny ropy čo najvyššie 04 - Modified: 2023-09-22 06:19:41 - Feat.: - Title: Ceny ropy v reakcii na ruský krok vzrástli, cena Brentu sa priblížila k hranici 94 dolárov za barel 05 - Modified: 2023-09-21 06:08:18 - Feat.: - Title: Ceny ropy klesli, cena Brentu skĺzla pod 93 dolárov za barel
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. september 2023 04:00