Oleg DeripaskaReuters
StoryEditor

Biely dom zrušil sankcie proti trom ruským firmám. Sú spojené s Putinovým oligarchom

28.01.2019, 09:30
Autor:
ČTKČTK
Zrušenie postihu dôrazne odmietali demokratickí senátori.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušila sankcie proti trom firmám napojených na ruského oligarchu Olega Deripasku, blízkeho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zrušenie postihu dôrazne odmietali demokratickí senátori, ku ktorým sa pripojilo aj 11 republikánov, informovala dnes agentúra Reuters.

Sankcie proti ruským spoločnostiam Rusal, EN + Group Plc a EuroSibEnergo boli vyhlásené vlani v apríli kvôli ruskej anexii Krymu, údajnému ovplyvňovaniu amerických prezidentských volieb v roku 2016 a ruskej podpore režimu Assada.

​Niektorí americkí zákonodarcovia z oboch hlavných politických táborov argumentovali, že by sa postih nemal uvoľňovať, pokiaľ neskončí práca zvláštneho vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý objasňuje ruskú úlohu v amerických prezidentských voľbách.

Prepojenie na Manaforta

Rusal je druhým najväčším producentom hliníka na svete a firma EN + vlastní takmer polovicu jeho akcií.

Deripaska sa po vyhlásení postihu zaviazal svoj kontrolný majetkový podiel obmedziť. Kritici zrušenia sankcií ale tvrdia, že spoločnosti stále ovláda.

Deripaska mal úzke väzby na bývalého šéfa Trumpovej volebnej kampane Paula Manaforta, ktorý sa vlani v septembri rozhodol s vyšetrovateľom Muellerom spolupracovať a priznal sa k trestným činom sprisahania proti USA a sprisahania za účelom marenia spravodlivosti.

Vplyv oligarchu

Mnoho z republikánov, ktorí boli proti zachovaniu postihu, sa obávalo vplyvu na svetový obchod s hliníkom, uviedli predstavitelia Trumpovej administratívy. Deripaska podľa nich svoj podiel v spoločnostiach znížil a už ich neovláda.

Americké ministerstvo financií v nedeľu podobne konštatovalo, že všetky tri spoločnosti znížili priame aj nepriame Deripaskove podiely v nich a že sa vplyvu ruského oligarchu zbavili. Ministerstvo zároveň ubezpečilo, že na sankciách týkajúcich sa osobne Deripasku sa nič nemení.

01 - Modified: 2024-01-30 13:10:14 - Feat.: - Title: Uvidíme reštart výroby v Žiari? Slovalcu pomôžu kroky Bruselu namierené aj proti bohatému Rusovi 02 - Modified: 2023-05-11 14:10:50 - Feat.: - Title: Strabag chce znížiť podiel ruského oligarchu Deripasku vo firme 03 - Modified: 2023-03-04 05:58:57 - Feat.: - Title: Ruský oligarcha Deripaska: Rusko môže byť čoskoro bez peňazí, potrebuje zahraničné investície 04 - Modified: 2023-01-24 12:06:26 - Feat.: - Title: Exagenta FBI obvinili z pomoci ruskému oligarchovi, v minulosti stál za podozreniami voči Trumpovi 05 - Modified: 2022-06-28 16:10:00 - Feat.: - Title: Ruský oligarcha Deripaska tvrdí, že zničenie Ukrajiny bude kolosálnou chybou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. apríl 2024 23:25