Reuters
StoryEditor

Kvôli sankciám prišiel o skoro šesť miliárd. Ruský oligarcha žaluje Trumpovu vládu

16.03.2019, 06:38
Autor:
TASRTASR
Oleg ​Deripaska tvrdí, že sa americká vláda naňho zamerala nespravodlivo a nezákonne.

Ruský oligarcha Oleg Deripaska v piatok podal žalobu na americké ministerstvo financií a žiada federálny súd, aby zrušil sankcie zavedené voči jeho osobe, informovala agentúra AP.

Americké ministerstvo financií vlani v apríli rozhodlo o uvalení sankcií na Deripasku, Rusal, firmu En+, kľúčového akcionára Rusalu, ako aj ďalšie firmy, v ktorých tento oligarcha vlastní podiely, pričom ako dôvod uviedlo "profitovanie zo škodlivých aktivít Ruska".

Oznámenie zasiahlo do podnikania Rusalu a vyvolalo otrasy na trhoch s hliníkom.

​Deripaska tvrdí, že sa americká vláda naňho zamerala nespravodlivo a nezákonne.

Hodnota jeho majetku podľa jeho slov klesla v dôsledku sankcii v prepočte o viac ako 6,6 miliárd dolárov (5,8 miliardy eur).

Banky údajne odmietajú jeho transakcie a podniky sa boja, že môžu čeliť sankciám v prípade, ak s ním budú obchodovať.

Americké ministerstvo financií v januári stiahlo sankcie uvalené na tri spoločnosti napojené na Deripasku.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. január 2026 23:36