Možno považujete prácu na stavbe za nebezpečnú, ale podľa odborníkov môže práca, ktorú trávite hodiny a hodiny pri pracovnom stole, podobne škodiť vášmu zdraviu. Podľa prieskumu Cambridge University Researchers z roku 2016, ktorý sa zameral na milióny mužov a žien, sedenie najmenej osem hodín denne môže zvýšiť riziko predčasnej smrti až o 60 percent. Choroby srdca a rakovina boli hlavnými príčinami úmrtia spojenými s neaktívnym životným štýlom, ale dlhodobé sedenie bolo tiež spojené s pomalým krvným obehom, nedostatočnou reguláciou krvného cukru a vysokou hladinou cholesterolu. Autori výskumu tiež zistili, že účastníci štúdie, ktorí trávili v sede osem a viac hodín denne, ale zapojili do svojho denného programu pohybovú aktivitu (napríklad miernou chôdzu) po dobu aspoň jednej hodiny, znížili svoje riziko predčasného úmrtia o takmer 40 percent v porovnaní s tými, ktorí celý deň len sedeli. Odborníci odporúčajú snažiť sa dostať od pracovného stola kždú polhodinu a stráviť aspoň dve minúty krátkou prechádzkou alebo ľahkou rozcvičkou.Pixabay
StoryEditor

Stredná trieda sa vo vyspelých ekonomikách zmenšuje, tvrdí správa OECD

13.04.2019, 12:06
Autor:
TASRTASR
Viac ako 20 percent domácností zo strednej triedy minie viac, než zarobí, čo znamená, že sa stále viac zadlžujú, aby financovali svoj životný štýl.

Stredná trieda sa vo vyspelých ekonomikách zmenšuje, keďže tempo rastu jej miezd nedokázalo udržať krok so stúpajúcimi nákladmi na bývanie, vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť. Uviedla to vo svojej správe Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Väčšina obyvateľov v 36 členských štátoch OECD patrí k strednej triede, ktorú organizácia definuje ako domácnosti s príjmom medzi 75 až 200 percentami tzv. národného mediánu.

Toto číslo sa však pomaly znižuje, a to zo 64 percent v 80. rokoch minulého storočia na 61 percentách v krajinách, ktorých údaje mala OECD k dispozícii.

Stredná trieda sa zmenšuje s každou nastupujúcou generáciou. Klesla už zo 68 percent pri silných populačných ročníkov narodených v rokoch 1942 až 1964, ktorí sa stali príslušníkmi strednej triedy, keď dovŕšili 20 rokov, až na 60 percent v prípade tzv. miléniálov narodených v rokoch 1983 až 2002.

Náklady im rástli oveľa rýchlejšie ako inflácia

OECD čiastočne pripisuje pokles strednej triedy jej prevažne stagnujúcim príjmom. Na ilustráciu, tzv. stredný príjem tejto skupiny za uplynulých 30 rokov rástol až o tretinu (33 percent) pomalšie ako priemerný príjem najbohatších 10 percent obyvateľov.

Náklady týchto domácností zároveň rástli oveľa rýchlejšie ako inflácia. Zvlášť niektoré z kľúčových výdavkov strednej triedy, ako sú náklady na bývanie, podľa OECD v ostatných dvoch desaťročiach stúpali trikrát rýchlejšie ako stredný príjem domácností. Stredná trieda zaplatila viac aj za vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť.

Okrem toho ľudia, ktorí sú zamestnaní, v súčasnosti čelia čoraz väčšej neistote na pracovnom trhu. Riziko, že prídu o prácu, sa v uplynulých rokoch ešte zvýšilo v dôsledku nárastu automatizácie. Tá podľa OECD ohrozuje jedno zo šiestich pracovných miest strednej triedy.

Stále viac sa zadlžujú

Viac ako 20 percent domácností zo strednej triedy pritom minie viac, než zarobí, čo znamená, že sa stále viac zadlžujú, aby financovali svoj životný štýl.

Stredná trieda v súčasnosti pôsobí ako loď v nepokojných vodách. Vlády musia preto načúvať obavám ľudí a chrániť a podporovať životnú úroveň strednej triedy, skonštatoval šéf OECD Ángel Gurría vo svojom vyhlásení.

OECD na zlepšenie situácie strednej triedy odporučila investície do vzdelávania, aby sa zvýšil potenciál jej príjmov. Navrhla tiež presun daňového zaťaženia z príjmu z pracovnej činnosti na príjem z kapitálu a kapitálových ziskov, majetku a dedičstva, pričom zároveň odporúča progresívnejšie zdaňovanie príjmov.

01 - Modified: 2024-03-18 15:03:53 - Feat.: - Title: OECD varuje Slovensko: Oproti Západu chudobniete. Premiér Fico sľubuje pomoc s bytmi aj novú elektráreň 02 - Modified: 2024-03-18 15:03:56 - Feat.: - Title: Vláda víta odporúčania OECD, môže ich prenášať do svojich politík, vyhlásil Fico 03 - Modified: 2024-03-15 13:41:03 - Feat.: - Title: Gruzínci aj Čierna hora si otvorili cestu k investíciám. OECD im zlepšila klasifikáciu 04 - Modified: 2024-02-10 12:55:49 - Feat.: - Title: Drucker rokoval so zástupcami OECD, riešili aj výsledky testovania žiakov 05 - Modified: 2024-02-05 11:07:39 - Feat.: - Title: OECD zlepšila výhľad rastu ekonomiky, varuje pred útokmi v Červenom mori
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. apríl 2024 13:28