Reuters
StoryEditor

Američania očakávajú, že ich mesačné výdavky vzrastú nad úroveň spred pandémie

24.01.2022, 20:48
Autor:
TASRTASR

Americkí spotrebitelia očakávajú, že ich mesačné výdavky tento rok vzrastú nad úroveň spred pandémie. Ale zároveň čoraz menej míňajú na dovolenky a iné takzvané nepodstatné položky.

Ukázal to v pondelok prieskum newyorskej centrálnej banky, ktorý naznačuje, že domácnosti v USA čoraz viac znepokojujú rastúce ceny.

Viac peňazí na každodenné náklady

Podľa výsledkov decembrového prieskumu spotrebitelia predpokladajú, že v tomto roku minú viac peňazí na každodenné životné náklady.

Aj preto očakávajú, že minú menej na drahšie položky, ako sú renovácie domácností, dovolenky, spotrebiče a iné drahé nákupy.

Respondenti uviedli, že v nasledujúcich štyroch mesiacoch je pravdepodobnosť veľkých nákupov nižšia, čo poukazuje na zvýšené inflačné očakávania.

​​Spotrebiteľské ceny v USA rastú najrýchlejším tempom za takmer štyri desaťročia. Príčinou sú problémy v dodávateľských reťazcoch aj ďalšie faktory súvisiace s pandémiou chorenia COVID-19.

Inflácia zvýši úrokové sadzby

Vysoká inflácia vymazáva rast miezd a podporuje očakávania, že Federálny rezervný systém (Fed) začne zvyšovať úrokové sadzby už v marci.

Respondenti v decembri odhadovali, že ich mesačné výdavky stúpnu počas tohto roka v priemere o 4,6 percent. Na ilustráciu, v auguste 2021 očakávali ich zvýšenie o 4,2 percent.

Predpokladajú tiež, že výdavky na každodenné potreby v tomto roku vzrastú ešte výraznejšie, v priemere o 5,4 percent .

Prieskum ukázal, že spotrebitelia sú pri svojich výdavkoch konzervatívnejší.

​To signalizuje, že výdavky na nepodstatné položky vrátane koníčkov, dovoleniek a iných voľnočasových aktivít, budú tento rok rásť pomalšie, v priemere o 2,5 percent (o 2,6 percenta  v auguste).

Podiel domácností, ktoré v predchádzajúcich štyroch mesiacoch uskutočnili veľké nákupy, klesol v decembri na 58,1 percent zo 62,6 percent v auguste, no stále bol nad úrovňou 54,6 percent z decembra 2020.

19. máj 2022 03:38