Reuters
StoryEditor

Po prudkom raste ceny ropy mierne padajú. Očakáva sa, že Fed zvýši úrokové sadzby

27.01.2022, 18:37
Autor:
ČTKČTK
Pred miernym poklesom vystúpili ceny čierneho zlata na sedemročné maximum.

Ropa zlacňuje. Nadol ceny tlačia očakávania, že americká centrálna banka (Fed) zvýši úrokové sadzby. Predtým počas seansy severomorská ropa Brent vystúpila na sedemročné maximum, nad 90 dolárov za barel, kvôli obavám z narušenia dodávok vplyvom napätia na Ukrajine a na Blízkom východe.

Okolo 19:15 hodine SEČ cena severomorskej ropy Brent odpisovala 0,2 percenta a predávala sa za 89,82 dolára za barel.

Predtým počas seansy vystúpila až na 91,04 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase zlacňovala o 0,3 percenta na 87,12 dolára za barel.

Fed v stredu uviedol, že v marci pravdepodobne zvýšia úrokové sadzby. Kvôli vysokej inflácii plánuje v tom istom mesiaci ukončiť nákupy dlhopisov.

Americký dolár po tomto oznámení stúpol, čo zdraželo ropu pre kupujúcich používajúcich iné meny. Vo štvrtok sa dolárový index vyšplhal na najvyššiu hodnotu od júla 2021.

Rusko, druhý najväčší producent ropy na svete, a Západ sa dostali do sporu kvôli Ukrajine, čo vyvoláva obavy z narušenia dodávok energie do Európy.

Obavy sa však týkajú skôr dodávok zemného plynu ako ropy. V pondelok jemenské povstalecké hnutie Húsíov uskutočnilo raketový útok na základňu v Spojených arabských emirátoch.

22. máj 2022 03:32