Reuters
StoryEditor

Miliardy pôjdu do koša. Čína zničí nakazené bankovky

17.02.2020, 10:24
Autor:
domadoma
Centrálna banka v Číne niektoré bankovky po dezinfekcii vráti späť do obehu.

Čínska centrálna banka v meste Guangzhou vyhlásila, že začne s deštrukciou bankoviek použitých v nemocniciach, autobusoch a trhoviskách z oblastí s vysokým výskytom koronavírusu, informoval Business Insider. Počet obetí vírusu dnes dosiahol 1765.

Centrálna banka tiež niektoré bankovky bude dezinfikovať a po 14 dňoch ich vráti do obehu. Komerčné banky dostali príkaz odložiť bankovky z postihnutých oblastí a odovzdať ich centrálnej banke. 

Banka na dezinfekciu použije vysoké teploty a ultrafialové svetlo. Podľa zástupcu šéfa jednej z väčších bánk v meste Guangzhou však bude veľmi ťažké uviesť toto opatrenie do praxe napriek tomu, že zákazníci, ktorí prídu do banky, budú musieť informovať o pôvode ich peňazí.

Banky po celom svete často ničia staré bankovky, ktoré potom nahrádzajú novými. Nové opatrenie je však nad rámec tých obvyklých.

​Viceguvernér centrálnej banky Fan Yifei cez víkend informoval, že od polovice januára tohto roku sa do obehu dostali bankovky v hodnote 600 miliárd čínskych jüanov (79,2 miliardy eur). Pričom priamo do epicentra epidémia, mesta Wu-chan, sa dostali približne štyri miliardy jüanov.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie pomenované Covid-19, hlásili po prvý raz v decembri 2019 práve vo Wu-chane, metropole provincie Chu-pej. Mimo Číny ho odvtedy zaznamenali vo viac ako 25 krajinách.

Od vypuknutia nákazy sa týmto vírusom infikovalo okolo 70 400 ľudí v pevninskej Číne, mimo nej evidujú okolo 780 infikovaných na takmer 30 miestach.

21. máj 2022 07:59