Reuters
StoryEditor

Hrozí výrazný nedostatok čipov. Na Ukrajine sa zastavila polovica svetovej produkcie neónu na ich výrobu

12.03.2022, 06:17
Autor:
ČTKČTK
Odhady toho, koľko neónu majú výrobcovia čipov na skladoch, sa síce výrazne líšia, ak sa ale konflikt bude naťahovať, môže to výrobu negatívne ovplyvniť.

Dvaja poprední ukrajinskí dodávatelia neónu, ktorí sa na celosvetových dodávkach tejto dôležitej suroviny pre výrobu čipov podieľajú zhruba polovicou, zastavili svoje operácie, pretože Moskva zosilnela svoj útok na krajinu. Hrozí tak zvýšenie cien a zhoršenie nedostatku čipov, upozornil spravodajský server televízie CNN.

Zhruba 45 percent až 54 percent svetového neónu, ktorý je dôležitý pre lasery používané na výrobu čipov, pochádza od dvoch ukrajinských spoločností, Ingas a Cryoin, odhadla agentúra Reuters na základe údajov od firiem a výskumnej spoločnosti Techcet. Celosvetová spotreba neónu na výrobu čipov vlani predstavovala 540 ton, odhadol Techcet.

Celosvetová produkcia čipov v ohrození

Zastavenie produkcie vrhá tieň na celosvetovú výrobu čipov, ktorých je už teraz nedostatok, pretože koronavírusová pandémia zvýšila dopyt po mobilných telefónoch, laptopoch a neskôr aj autách. Nedostatok čipov už donútil niektoré firmy, ktoré ich potrebujú, obmedziť výrobu.

Odhady toho, koľko neónu majú výrobcovia čipov na skladoch, sa síce výrazne líšia, ak sa ale konflikt bude naťahovať, môže to výrobu negatívne ovplyvniť, varoval analytik spoločnosti CFRA Angelo Zino.

Ingas pred inváziou Ruska na Ukrajinu produkoval mesačne 15-tisíc až 20-tisíc metrov kubických neónu pre zákazníkov na Taiwane, v Kórei, Číne, USA a Nemecku. Zhruba 75 percent ho bolo určených pre čipový priemysel. Spoločnosť sídli v Mariupole, ktorý je obliehaný ruskými silami.

Firma Cryoin sídli v Odese a jej mesačná produkcia sa pohybuje v rozmedzí 10-tisíc až 15-tisíc metrov kubických. Firma zastavila prevádzku 24. februára, aby zabezpečila bezpečnosť zamestnancom, uviedla riaditeľka pre rozvoj obchodu Larissa Bondarenková. Podľa nej nebude firma schopná splniť objednávky na 13-tisíc metrov kubických neónu v marci.

Nedostatkový produkt

Ukrajinský neón je vedľajším produktom ruskej výroby ocele. Plyn, ktorý sa používa aj v laserovej očnej chirurgii, sa produkuje aj v Číne.

Podľa Bondarenkovej sa ceny neónu, ktoré už boli pod tlakom kvôli pandémii choroby covid-19, od decembra zvýšili až o 500 percent. Podľa čínskych médií cena neónového plynu v Číne vzrástla od októbra do konca februára štvornásobne.

S výrobou neónu by mohli začať ďalšie firmy po celom svete, spustenie výroby by však trvalo deväť mesiacov až dva roky, uviedol marketingový riaditeľ spoločnosti Supplyframe, ktorá poskytuje informácie o trhu firmám v elektronickom sektore, Richard Barnett.

Zino dodal, že spoločnosti možno nebudú ochotné do tohto procesu investovať, ak kríza v dodávkach bude považovaná za dočasnú.

23. jún 2022 14:07