Na palube Solarisu, na mieru vyrobenej jachty pre ruského miliardára Romana Abramoviča, sa pohodlne vyspí 36 hostí.
„Obskakovať“ ich tam môže 60-členný personál. Jej interiér videlo len málo ľudí, no ak bude aspoň trochu podobný jeho predchádzajúcej jachte Lune, bude luxusný, ba až gýčový. Drevené prvky sa v ňom prelievajú do látkového polstrovania, dominujú bodové svetlá či chrómové ďalekohľady.
Za svoju najnovšiu „hračku“ dal Rus 600 miliónov dolárov a každoročne ho náklady na prevádzku vyjdú na 50 až 60 miliónov, odhadol portál venovaný takzvaným superjachtám. Tá Abramovičova bola na vodu spustená len minulý rok a už musí unikať pred sankciami.
Pôvodne ukotvená v Barcelone teraz smeruje zrejme k Turecku. Ak by zotrvala v španielskom prístave, pravdepodobne by ju už mala v rukách polícia. Jeho ďalšia jachta, Eclipse, smeruje do Alžírska. Abramovič je totiž jedným z oligarchov blízkych Vladimirovi Putinovi, na ktorých Európska únia uvalila sankcie.
Ostávajú oligarchom
Ruskí boháči sa zúfalo snažia uchrániť svoj majetok, no nie všetkým sa to podarilo dostatočne rýchlo. Vlády po celej Európe zadržali okrem množstva plavidiel aj vily či lietadlá. No čo s nimi? Zmrazenie aktív je podľa odborníkov tá jednoduchšia časť.
Rozhodnutie, ako s nimi naložiť a kto ich získa, bude náročnejšie a budú ho zrejme sprevádzať roky sa ťahajúce súdne spory. Napríklad prípad proti bývalému ukrajinskému premiérovi Pavlovi Lazarenkovi, ktorý bol v USA odsúdený za pranie špinavých peňazí, sa ťahal viac ako 15 rokov.
„Sme v neprebádaných vodách,“ povedal CNBC právnik Benjamin Maltby, odborník na právo jácht a luxusných aktív. „Situácie, ktoré teraz vidíme, sa nikdy predtým nevyskytli.“
Podľa sankcií vyhlásených Spojenými štátmi a Európskou úni...
Zostáva vám 85% na dočítanie.