TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Nedostatok čipov tak skoro nezmizne, obáva sa šéf Volkswagenu

06.09.2021, 10:32
Autor:
TASRTASR
Globálny automobilový priemysel potrebuje približne o 10 percent väčšiu produkčnú kapacitu pre čipy.

Šéf Volkswagenu Herbert Diess sa obáva, že nedostatok čipov tak skoro nezmizne a automobilky s ním budú zápasiť roky. Podobne pesimistický názor má aj šéf Daimleru Ola Kallenius.

Automobilky pôvodne predpokladali, že najväčšie problémy spôsobené nedostatkom čipov zaznamenajú v 1. polroku, a potom sa bude situácia zlepšovať. Diess a Kallenius teraz posúvajú svoje odhady, dokedy bude tento problém brzdiť výrobu áut.

"Zrejme naďalej budeme pociťovať nedostatok v najbližších mesiacoch alebo dokonca rokoch pre vysoký dopyt po polovodičoch," uviedol Diess v pondelok pre Bloomberg Television. "Internet vecí rastie a zvýšenie kapacít potrebuje čas."

Kallenius si myslí, že situácia by sa mohla začať zlepšovať v poslednom kvartáli. Počíta však s tým, že problém "štrukturálneho" dopytu bude ovplyvňovať automobilový priemysel aj počas roka 2022.

Podobne aj japonský koncern Toyota Motor v auguste uviedol, že problémy s dodávkami čipov môžu pretrvávať počas celého budúceho roka.

Globálny automobilový priemysel potrebuje približne o 10 percent väčšiu produkčnú kapacitu pre čipy, povedal v nedeľu novinárom šéf obstarávania Volkswagenu Murat Aksel.

22. máj 2022 03:22