Miera inflácie v krajinách eurozóny, ale v ďalších európskych krajinách, ktorá je na najvyšších hodnotách od 70. rokov minulého storočia, dosiahne vrchol počas tohtoročného druhého štvrťroka. Vyplýva to z analýzy úverovej poisťovne Allianz Trade. Na raste cien sa budú podľa nej takmer z dvoch tretín podieľať rastúce ceny energií a potravín.
Inflácia v krajinách eurozóny dosiahla v apríli medziročnú hodnotu 7,5 percenta. Podľa analytikov Allianz Trade možno za prudkým nárastom cien hľadať kombináciu viacerých faktorov, silnej ekonomiky a jej opätovného otvorenia po pandémii, ale aj problémy v pružnosti dodávateľských reťazcov, keď stále krehký globálny systém výroby a distribúcie nezvládal držať krok s dopytom po pandémii.
Najviac rastú energie
Ruská agresia na Ukrajine tlak na rast cien ešte ďalej zvýšila, predovšetkým v segmente komodít, najviac potom energií.
"S tým, ako sa konflikt na Ukrajine predlžuje a v Číne sa objavujú nové ohniská nákazy covid-19, sú dôsledky rastúcich životných nákladov ďalekosiahle a vyvolávajú závažné otázky o vhodnosti bežne používaných inflačných modelov a z nich odvodených politických rozhodnutí," uviedla riaditeľka Allianz Trade pre Českú republiku Iva Palusková.
Hoci sa analýza venovala eurozóne, inflačná dynamika je podobná aj v tých krajinách EÚ, ktoré spoločnú menu nepoužívajú. Podľa údajov Českého štatistického úradu inflácia v apríli medziročne vzrástla o 14,2 percenta, v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ceny stúpli o 1,8 percenta.
Inflácia na Slovensku ju najvyššia za posledných takmer 22 rokov a v apríli stúpla na 11,8 percenta. Spotrebiteľské ceny na Slovensku rástli celkovo už pätnásty mesiac po sebe.
Dá sa očakávať, že inflačný vrchol ešte len príde. "Na základe našich základných prognóz vývoja bez embarga EÚ na dovoz ruskej ropy a plynu očakávame, že celková inflácia dosiahne vrchol v druhom štvrťroku 2022. Tento výsledok by platil aj v prípade, že by ceny energií zostali na súčasnej zvýšenej úrovni až do konca budúceho roka. V prípade nepriaznivého scenára v podobe embarga EÚ na ruský vývoz energií, ktoré by ďalej zvýšilo ceny, by sa vrchol celkovej inflácie posunul až na koniec roka,“spresnila Palusková.
Neobvykle vysoká jadrová inflácia
Analytici Allianz Trade očakávajú, že inflácia sa v eurozóne tento rok stabilizuje na 6,5 percenta, v budúcom roku na 2,5 percenta.
Jadrová inflácia, teda ceny spotrebného koša očistené o sezónne vplyvy, zmeny regulovaných cien či daňových úprav, by však mala zostať neobvykle vysoká, v priemere 2,5 percenta. To je viac ako dvojnásobok v desaťročí pred pandémiou covid-19.
Jadrová inflácia sa na raste spotrebiteľských cien v rokoch 2001 až 2021 podieľala 55 percentami. Odborníci Allianz Trade však odhadujú, že v roku 2022 bude iba 35 percent inflácie pripadať na jadrovú infláciu a zvyšok na rastúce ceny potravín (17 percent) a energií (48 percent).
Allianz Trade je svetovým lídrom v poistení pohľadávok s viac ako 52-tisíc klientmi a v zastúpení vo viac ako 50 krajinách. Spoločnosť je členom skupiny Allianz. Špecializuje sa na poistenie komerčných rizík dodávateľských úverov proti neplateniu zo strany odberateľa. V Česku pôsobí od roku 1997.