Francúzska vlajka veje z Elyzejského paláca, ilustračný obrázok.  FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Inflácia vo Francúzsku láme rekordy. Je najvyššia za takmer 37 rokov

13.05.2022, 10:14
Autor:
TASRTASR

V apríli sa vo Francúzsku zrýchlil rast cien potravín aj služieb, naopak spomalil sa rast cien energií, ten však zostal naďalej vysoko nad 20 percent.

Spotrebiteľské ceny vo Francúzsku zrýchlili minulý mesiac tempo rastu na 36,5-ročné maximum. Uviedol to v piatok francúzsky štatistický úrad, ktorý potvrdil predbežné údaje. Rast cien energií sa síce spomalil, naďalej však zostal vysoký a navyše sa zrýchlil rast cien potravín. TASR o tom informuje na základe údajov portálu tradingeconomics.

Štatistický úrad uviedol, že medziročná miera inflácie zrýchlila v apríli na 4,8 percenta po 4,5-percentnej úrovni v marci. Za apríl tak potvrdil predbežné údaje zverejnené koncom apríla a zároveň najvyššiu infláciu od novembra 1985.       

V apríli sa zrýchlil rast cien potravín aj služieb, naopak spomalil sa rast cien energií, ten však zostal naďalej vysoko nad 20 percent.

Ceny potravín vzrástli o 3,8 percenta po 2,9-percentnom raste v marci a ceny služieb o 3 percentá po marcovom raste o 2,3 percenta. Ceny energií sa v apríli medziročne zvýšili o 26,5 percenta, zatiaľ čo v marci rast dosiahol 29,2 percenta.

Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny vo Francúzsku zvýšili o 0,4 percenta. V porovnaní s vývojom v marci sa tak rast prudko spomalil, keď v marci vzrástli o rekordných 1,4 percenta.      

Štatistický úrad potvrdil aj aprílový vývoj harmonizovaných spotrebiteľských cien. Medziročne sa v apríli zvýšili o 5,4 percenta, čo predstavuje rekord. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástli o 0,5 percenta.

19. máj 2022 20:44