FOTO: REUTERS/Peter DaSilva
StoryEditor

Ruská súčasť firmy Google vyhlási bankrot

18.05.2022, 13:06
Autor:
ČTKČTK

Google už od marca nie je schopný v Rusku úplne plniť svoje finančné záväzky, vyplýva zo záznamov v ruskom obchodnom registri.

Ruská súčasť americkej internetovej spoločnosti Google vyhlási bankrot. Oznámil to dnes hovorca firmy. Korigoval tak predchádzajúcu informáciu agentúry Reuters, podľa ktorej firma už bankrot vyhlásila.

Bez ďalšej možnosti

Hovorca spresnil, že Google nemá inú možnosť, pretože úrady sa zmocnili jeho bankového účtu, čím mu znemožnili vykonávať aj tie najbežnejšie platby.

"Firma bankrot predvídala od 22. marca 2022," stojí v úradných záznamoch, na ktoré odkazuje agentúra Interfax. Google, ktorý je súčasťou americkej technologickej skupiny Alphabet, podľa týchto záznamov nie je schopný vyhovieť požiadavkám na výplatu odstupného svojim bývalým zamestnancom ani vykonávať v stanovených termínoch zákonné platby.

Moskva v utorok oznámila, že nemá v úmysle zablokovať kanál YouTube, ktorý patrí Alphabetu. Napriek tomu, že takýmto opatreniam už niekoľkokrát pohrozila a firme vymerala niekoľko pokút.

Úrady pripustili, že ich krok by pravdepodobne nepriaznivo doľahol na ruských používateľov internetu. Šéf telekomunikačnej spoločnosti Rostelecom Michail Osejevskij dnes podľa agentúry TASS povedal, že Google v Rusku funguje normálne, vrátane všetkých jeho serverov.

"Keď sa ruské úrady zmocnili bankového účtu spoločnosti Google Russia, nemôže naša kancelária v Rusku ďalej fungovať, a teda ani zamestnávať a platiť našim ruským zamestnancom, dodávateľom a obchodným partnerom, ani plniť ostatné finančné záväzky," povedal hovorca Googlu."

Spoločnosť Google Russia preto zverejnila oznámenie, v ktorom informuje o zámere vyhlásiť bankrot," dodal.

Televízny kanál, ktorého vlastníkom je jeden zo sankcionovaných ruských biznismenov, v apríli informoval, že súdni exekútori Googlu zabavili asi miliardu rubľov za to, že tomuto kanálu neobnovil prístup k serveru YouTube.

Teraz je to však prvýkrát, čo Google uviedol, že ruské úrady mu zmrazili celý bankový účet.

Google bezprostredne nepotvrdil, či je to práve fakt, že nemá prístup k svojmu bankovému účtu, čo ho viedlo k príprave na vyhlásenie bankrotu. Neuviedol ani, či mu úrady zhabali aj nejaký ďalší majetok.

Zásah exekúcie a pokuty

Databáza ruského exekučného úradu uvádza, že exekútori od polovice marca v Googlu zasahovali dvakrát, nie sú k tomu ale žiadne ďalšie podrobnosti ani informácie o výške zhabaných súm. Exekučná služba len uviedla, že Googlu zabavila finančný majetok a nehnuteľnosti.

Ruské úrady už skôr Googlu vymerali niekoľko pokút. Ich súčasťou je aj sankcia 7,2 miliardy rubľov z vlaňajšieho decembra, ktorú firma dostala za to, že opakovane odmietala mazať zo svojich systémov obsah v Rusku považovaný za nezákonný.

Ruská súčasť Googlu mala v minulom roku tržby 134,3 miliardy rubľov, uviedla s odvolaním sa na svoju databázu firiem agentúra Interfax.

Google po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v Rusku prerušil väčšinu obchodných aktivít. Služby, ktoré sú zadarmo, ale ruským upožívateľom nechal prístupné. To je aj vyhľadávač Google, kanál YouTube, e-mailová služba Gmail, mapy, operačný systém Android či obchod s aplikáciami Play.

01 - Modified: 2022-05-18 13:50:33 - Feat.: 1 - Title: Brusel zvažuje, aká je cena Orbána, aby schválil ropné sankcie 02 - Modified: 2022-05-18 14:43:22 - Feat.: 1 - Title: Americkí kongresmani žiadajú spoločnosť Meta, aby riešila proruské dezinformácie na Slovensku 03 - Modified: 2022-05-18 13:26:00 - Feat.: 1 - Title: Slovnaft začal prešetrovať Protimonopolný úrad. Politický tlak sa stupňuje, tvrdí spoločnosť 04 - Modified: 2022-05-18 13:22:11 - Feat.: 1 - Title: Európska komisia chce koordinovať vyzbrojovanie EÚ
01 - Modified: 2023-03-31 10:20:28 - Feat.: - Title: Zelenskyj: Po Buči sa svet zmenil, otvorili sa mu oči. Pred rokom o tomto meste nikto nevedel 02 - Modified: 2023-03-31 09:48:27 - Feat.: - Title: Heger v Kyjeve rokoval so Zelenským. Hovorili aj o probléme, ktorý spôsobuje ukrajinská pšenica v Európe 03 - Modified: 2023-03-31 09:30:14 - Feat.: - Title: Všetkých vás rozrežem, hrozil wagnerovec. Po návrate z frontu domov opäť zabíjal 04 - Modified: 2023-03-31 09:08:35 - Feat.: - Title: Rusi menia taktiku boja. Na Ukrajinu poslali desať dronov, útoky prebehli v noci 05 - Modified: 2023-03-31 08:23:28 - Feat.: - Title: Zvrhne Putina revolúcia? Je to realistický scenár už v dohľadnej budúcnosti, tvrdí šéf nezávislého webu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. marec 2023 12:24