Ceny komodít na svetových trhoch napospol výrazne rastú, potraviny tento rok zdraželi o desiatky percent, ropa o polovicu, elektrina o 95 percent a zemný plyn o 123 percent. Ceny drahých kovov sa zvyšujú pomalšie, zlato stagnuje, striebro zlacnelo. Výrazne klesla cena dreva. Vyplýva to z údajov, ktoré ČTK poskytli analytici ku koncu mája.
"Kvôli zlej geopolitickej situácii sa od začiatku roka cena komodít odtrhla z reťaze a energetické komodity jasne vedú so zdražením medzi 49 percentami (ropa Brent) a 123 percentami (zemný plyn). Stupňujúce sa sankcie ďalej zvyšujú cenu nielen ropy a plynu, ale aj elektriny , Ktorá od začiatku roka zdražela o viac ako 95 percent," povedal ČTK analytik spoločnosti Portu Filip Louženský.
Blokovaný export obilia
Pokračujúca vojna a námorná blokáda Ukrajiny znemožňujúca export obilia do sveta podľa neho viedli k rastu cien pri obilninách. Cena pšenice stúpla o 41 percent od začiatku roka. Rastla aj cena kukurice, ktorá sa v znepriatelených krajinách pestuje vo veľkom. Ako z Ruska, tak z Ukrajiny sa exportuje do sveta hlavne cez Čierne more, ktoré ovláda Rusko. Navyše sa množia správy o krádeži ukrajinskej produkcie a jeho ruskom exporte do 'priateľských' krajín, dodal.
Od začiatku roka klesla najviac cena surového dreva, ktoré je o takmer polovicu lacnejšie kvôli zvyšovaniu úrokových sadzieb, ktoré ľuďom znemožňuje brať si hypotéky na výstavbu vlastných domov, upozornil Louženský.
Cena zlata od začiatku roka do konca mája vzrástla o percento, doplnil analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Striebro rastúci trend nenasledovalo a prepadlo sa o sedem percent. Cena platiny stagnovala.
Turbulentný rok pre investičné aktíva
Investičné aktíva zažili podľa neho turbulentný polrok. Výrazné cenové pohyby pripisuje konfliktu na Ukrajine, ale aj zvyšovanie sadzieb americkej a čoskoro aj európskej centrálnej banky. "V čase vypuknutia konfliktu, keď investori hľadali bezpečie pre svoj kapitál, drahé kovy opäť potvrdili rolu bezpečného prístavu. V dôsledku toho zlato posilnilo od januára do marca o takmer 14 percent, striebro o 17 percent a platina dokonca o 23 percent. Po opadnutí obáv o šírení konfliktu drahé kovy korigovali späť na predvojnové úrovne a funkciu hýbateľa cien prevzali centrálne banky a inflačné očakávania,“ podotkol.
Vzhľadom na situáciu na trhoch obchodníci očakávajú posilňovanie drahých kovov s tým, že je možné opäť očakávať cenové maximá. "Vzhľadom k ekonomicko-politickému mixu, ktorý je veľmi podobný tomu zo 70. rokov USA nemožno vylúčiť ani scenár, že po prerazení súčasných cenových maxím drahé kovy začnú ďalšiu fázu rastového trendu," odhadol Brávník. Doterajšie maximum dosiahlo zlato v roku 2020 a priblížilo sa mu tento rok v marci na začiatku konfliktu na Ukrajine.