Logo Gazpromu. FOTO: Reuters 
StoryEditor

Plyn prudko zdražel. Rusi od stredy opäť obmedzujú dôležitú tepnu do Európy

25.07.2022, 18:15
  • Od stredy znižuje ruská spoločnosť dodávky na 33 miliónov kubických metrov denne.
  • Pri plnej prevádzke dokáže sústavou pretiecť až 160 miliónov kubíkov.
  • Na priškrtenie reagovala aj burza v Rotterdame.  

Ruský koncern Gazprom opäť obmedzuje dodávky plynu cez Nord Stream 1. Odborníci ešte minulý týždeň poukazovali, že keď sa vráti turbína do kompresorovej stanice Portovaya, ktorú už poslalo Nemecko do Ruska, plynovod by mohol fungovať ešte efektívnejšie. Ale dnes sa stal presný opak. 

Od stredy ruský Gazprom znižuje dodávky komodity na 33 miliónov kubických metrov denne. Plná kapacita Nord Streamu 1 predstavuje viac než 160 miliónov kubíkov. Dôvodom obmedzovania je zastavenie ďalšej turbíny plynovodu kvôli údržbe. Na zníženie dodávok reagovala aj burza s plynom v holandskom Rotterdame.

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. január 2026 04:52