Rusko je pri predaji svojej ropy čoraz viac závislé od Indie a Číny. Minulý mesiac na tieto dve ázijské krajiny pripadlo viac ako 40 percent ruských dodávok suroviny, čo je oproti vlaňajšiemu júlu takmer dvojnásobok.
S odvolaním sa na analytickú spoločnosť Kpler to dnes uviedla agentúra Reuters. Čína je najväčší svetový dovozca ropy, India potom tretí najväčší. Západné krajiny po začiatku februárovej invázie ruských vojsk na Ukrajinu obmedzili dovoz ruskej ropy.
Ázia dováža najviac
Podľa Reuters sa objavujú náznaky toho, že záujem Indie a Číny o ruskú ropu už dosiahol vrchol. Rusko v júli do Indie a Číny vyvážalo 1,85 milióna barelov denne z celkovo dodávaných 4,47 milióna barelov.
To znamená, že minulý mesiac predstavoval podiel týchto dvoch ázijských krajín na celkových dodávkach ruskej ropy 41,4 percenta. Vlani v júli to bolo 21,7 percenta.
Podiel ruskej ropy odoberaný Čínou a Indiou však v posledných mesiacoch klesá. Najvyššiu hodnotu dosiahol v máji, keď vystúpil na 45,4 percenta.
Moskva sa vtedy snažila hľadať nových odberateľov pre svoju ropu. V júni bol podiel Číny a Indie na ruskom vývoze ropy 45,2 percenta a júlový pokles je skôr záležitosťou Číny.
Spoločnosť Refinitiv odhaduje celkový dovoz ruskej ropy do Číny po mori a sieťou ropovodov za júl na 1,67 milióna barelov denne.
Dovoz do Indie a Číny podľa nej v júli klesol na najnižšiu úroveň za posledné tri mesiace. To môže naznačovať, že Čína dosiahla maximálny záujem o ruskú ropu, hoci ju od Ruska naďalej kupuje so zľavou minimálne desať dolárov za barel oproti rope od blízkovýchodných dodávateľov, ako je Saudská Arábia.
Vrchol už bol dosiahnutý aj v Indií
Určité náznaky dosiahnutia vrcholu dodávok sa objavujú aj v prípade Indie. Spoločnosť Kpler odhaduje júlový dovoz ruskej ropy na 1,05 milióna barelov denne, čo je menej ako 1,12 milióna barelov denne v júni. Dovoz ruskej ropy do Indie je stále výrazne vyšší ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu. V minulom roku dodávky v žiadnom mesiaci neprekročili 200-tisíc barelov denne.
Vzhľadom na možnosť, že záujem Indie a Číny o ruskú ropu už mohol dosiahnuť vrchol, je pre Moskvu rizikom, že európski odberatelia dovoz ruskej ropy obmedzia či dokonca zastavia.
Vývoz ropy z Ruska do Európy síce klesá, avšak podľa údajov spoločnosti Kpler nijako dramaticky. Je to hlavne preto, že Kpler do Európy zahŕňa aj Turecko, ktoré v posledných mesiacoch nakupuje viac ruskej ropy. Dodávky z Ruska tam v júli dosiahli asi 312-tisíc barelov denne, čo je viac ako 222 500 barelov denne vlani v júli.
Vrátane Turecka predstavoval vývoz ropy z Ruska do Európy v júli 2,15 milióna barelov denne, čo je trochu menej ako 2,19 milióna barelov denne v júni. Vo februári, čo bol posledný mesiac pred inváziou, dovoz predstavoval 2,99 milióna barelov denne.
Sankcie dovozu do Únie bránia
Európska únia v júni schválila šiesty balík sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorého súčasťou je zákaz dovozu väčšiny ruskej ropy od prelomu roka.
Z embarga bude mať dočasne výnimku preprava ropy ropovodom Družba zásobujúcim Českú republiku, Slovensko a Maďarsko. Česko bude na rozdiel od ostatných krajín môcť tiež až do decembra budúceho roka dovážať produkty z ruskej ropy z rafinérií v iných krajinách Európskej únie.