Inflácia. Zadlžovanie. Nárast cien energií. Toto sú tri najčastejšie skloňované slová, keď sa odborníkov spýtate na to, čo dnes najviac ohrozuje slovenské domácnosti. Skúsme si rozmeniť na drobné, ako sa môže v domácich rozpočtoch Slovákov prejaviť zvýšené množstvo peňazí v obehu, nesprávne investovanie budúcich dôchodkov či nevhodne zvolené vyhrievacie telesá v domoch a bytoch.
Znehodnotenie majetku
Najväčšou hrozbou, ktorej v súčasnosti čelia bežní spotrebitelia, je inflácia. Tá je v súčasnosti na dvojciferných hodnotách, v dôsledku čoho klesajú naše reálne príjmy a aj naša kúpyschopnosť. „Inflácia útočí na naše peňaženky hlavne cez vysoké ceny potravín, bývania a energií a, samozrejme, drahý benzín. To znamená, že našinci musia vynakladať väčšiu časť svojich zárobkov na zabezpečenie základných potrieb ako potraviny a bývanie,“ hovorí analytička 365.bank Jana Glasová.
Na týchto položkách sa dá ušetriť, napríklad kúpou lacnejších potravín alebo šetrením na energiách, ale jednoduchšie je obmedziť radšej ostatné výdavky. V prvom rade teda spotrebitelia budú šetriť na výdavkoch napríklad na zábavu, kultúru, cestovanie či za reštaurácie a oblečenie. V týchto oblastiach je jednoduchšie nájsť si lacnejšiu náhradu alebo ich čiastočne či úplne eliminovať, na rozdiel od výdavkov na potraviny a bývanie, ktoré sa odstrániť nedajú. Vysoká inflácia teda vedie aj k istým zmenám spotrebiteľského správania.
Slovenské domácnosti majú aktuálne v bankách vyše 42 miliárd eur na bežných, sporiacich a termínovaných vkladoch. Tieto peniaze extrémne rýchlo strácajú hodnotu pri rekordnej, vyše 12-percentnej inflácii. Iba necelá tretina Slovákov deklaruje, že v nejakej forme...
Zostáva vám 85% na dočítanie.