Nemecko chce ponechať dve z troch existujúcich jadrových elektrární do polovice apríla 2023 v rezerve, tretiu podľa plánov ku koncu roka odpojí.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck dnes povedal, že záťažové testy preukázali, že atómové elektrárne Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Isar 2 v Bavorsku môžu počas zimy vzhľadom na neisté dodávky plynu z Ruska prispieť k energetickej bezpečnosti Nemecka.
"Obe atómové elektrárne Isar 2 a Neckarwestheim by mali do polovice apríla 2023 ešte zostať k dispozícii, aby v prípade potreby mohli počas zimy poskytnúť v južnom Nemecku dodatočný príspevok do energetickej siete," uviedol vo vyhlásení Habeck.
"Zároveň to znamená, že všetky tri jadrové elektrárne, ktoré sú v Nemecku ešte pripojené k sieti, budú podľa plánu na konci roka 2022 riadne zo siete odpojené," dodal.
Tretia jadrová elektráreň, ktorou je Emsland v Dolnom Sasku, do dočasnej sieťovej rezervy zahrnutá nebude, počíta sa tak s jej trvalým odstavením ku koncu tohto roka.
Na tlačovej konferencii Habeck zdôraznil, že Nemecko má k dispozícii dostatok energie a že má silnú energetickú sústavu, aby zimu dokázalo prekonať.
O ukončení prevádzky jadrových elektrární v Nemecku rozhodla už predchádzajúca vláda konzervatívnej kancelárky Angely Merkelovej. Popudom k tomu bola havária jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime v roku 2011.
Ponechanie jadrových elektrární v prevádzke je kontroverzná téma pre Zelených, ktorí sú jedným z koaličných partnerov sociálnych demokratov (SPD) súčasného kancelára Olafa Scholza.
Členom Zelených je aj minister hospodárstva Habeck. Súčasťou koalície sú liberálni slobodní demokrati (FDP), ktorí naopak predĺženie životnosti jadrových elektrární podporujú.