Šéf nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel. FOTO: Reuters
StoryEditor

Šéf nemeckej centrálnej banky: ECB musí zvýšiť úrokové sadzby podstatne výraznejšie

18.09.2022, 17:20
Autor:
TASRTASR

Úrokové sadzby ECB budú musieť ísť nahor omnoho výraznejšie, ak chce centrálna banka dostať infláciu pod kontrolu. Povedal to cez víkend prezident nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel.

"Vzhľadom na súčasný stav inflácie sme stále veľmi ďaleko od adekvátnej úrovne úrokových sadzieb," povedal Nagel v sobotu (17. 9.) počas dňa otvorených dverí v centrále Bundesbanky vo Frankfurte nad Mohanom. "Bude potrebné urobiť viac, sadzby musia ísť nahor," dodal s tým, že ECB je ešte stále hlboko pod úrovňou neutrálnej sadzby. Tá ekonomiku nebrzdí ani nestimuluje.

      Čo sa týka ekonomiky, zvyšovanie úrokových sadzieb bude mať na ňu nepriaznivý účinok, výraznú recesiu však Nagel, jeden z najväčších "jastrabov" v rámci ECB, neočakáva. "Nepredpokladám výraznú recesiu. Na príliš dramatický vývoj to v súčasnosti nevyzerá," dodal.

      Podobne sa vyjadril hlavný ekonóm ECB Philip Lane, ktorý v rozhovore pre írsku televíziu RTÉ povedal, že nevylučuje recesiu v eurozóne, podľa neho však bude iba mierna. Aj on predpovedá, že úrokové sadzby by sa mali zvýšiť ešte "niekoľkokrát".

      Nagel dodal, že aj keď inflácia môže v decembri dosiahnuť 10 % a Nemecko čelí "tvrdej zime" s rizikom dvojcifernej inflácie, je presvedčený, že situácia sa potom začne zlepšovať. "Som presvedčený, že túto zimu dokážeme zvládnuť a inflácia sa začne postupne spomaľovať," povedal šéf Bundesbanky.  

      Nasledujúce kroky ECB budú podľa neho závisieť od najnovších ekonomických údajov a zdôraznil, že predstavitelia banky sú odhodlaní dostať infláciu späť na úroveň inflačného cieľa, teda 2 %.

      "Sme si veľmi dobre vedomí našej zodpovednosti a urobíme všetko, čo je potrebné, aby sme infláciu stlačili späť na požadovanú úroveň. Zázraky nesľubujem, dostať sa na požadovanú úroveň nebude o šprinte. Je možné, že to bude beh na stredne dlhú trať, dúfam však, že nepôjde o maratón," dodal Nagel.

 

01 - Modified: 2022-11-25 08:44:39 - Feat.: - Title: Nemecko označí Stalinom vyvolaný hladomor na Ukrajine za genocídu 02 - Modified: 2022-11-25 08:11:47 - Feat.: - Title: Nemecká ekonomika vzrástla o 0,4 percenta. Vďaka zrušeniu covidových opatrení predbehla očakávania 03 - Modified: 2022-11-24 19:41:11 - Feat.: - Title: Varšava chce umiestniť nemecké patrioty na Ukrajinu. Sú určené pre územie NATO, oponuje Berlín 04 - Modified: 2022-11-24 14:38:58 - Feat.: - Title: ECB bude pokračovať sprísňovaní menovej politiky v rámci boja proti inflácii 05 - Modified: 2022-11-24 14:02:20 - Feat.: - Title: Ani nemecké signály nádeje z nás nesnímu kliatbu jaskynného človeka
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. november 2022 10:08