Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. FOTO: Reuters
StoryEditor

Leyenová pred summitom v Prahe predložila štyri body riešenia energetickej krízy

05.10.2022, 22:12
Autor:
TASRTASR

Šéfka Európskej komisie v otvorenom liste upozornila, že hoci ceny plynu v posledných týždňoch klesli, zostávajú veľmi vysoké a predstavujú veľkú záťaž pre ľudí.

Energetická kríza v Európskej únií je vážna, vstúpila do novej fázy, a preto len spoločný európsky postup môže znížiť náklady na energie pre rodiny a podniky a zabezpečiť energetickú bezpečnosť pre túto a ďalšiu zimu. Uviedla to v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v liste šéfom vlád a štátov, ktorí sa vo štvrtok zídu na mimoriadnom dvojdňovom summite Únie v Prahe.

Šéfka Európskej komisie v otvorenom liste upozornila, že hoci ceny plynu v posledných týždňoch klesli, zostávajú veľmi vysoké a predstavujú veľkú záťaž pre ľudí, ekonomiku a pre jednotný trh Európskej únie.

Východisko z krízy

Von der Leyenová v snahe vyhnúť sa narušeniu spoločného trhu vyzvala na jednotnú a spoločnú európsku odpoveď a solidaritu medzi členskými štátmi a susedmi Únie, pričom lídrom Únie predstavila štyri východiskové body z krízy.

image

Vo Francúzsku v rámci šetrenia odstavia teplú vodu vo verejných budovách

V prvom rade treba prijať opatrenia, ktoré znížia cenu dovážaného plynu a zároveň zachovajú bezpečnosť dodávok. "Odporúčam zintenzívniť rokovania s našimi spoľahlivými dodávateľmi o znížení cien dovážaného plynu všetkého druhu," uviedla s odkazom na krajiny ako Nórsko a USA.

Spresnila, že spoločná energetická platforma Európskej únie by mala koordinovať plnenie a skladovanie plynu v zásobníkoch pred budúcou zimou, zaistiť spoločný nákup a vyhnúť sa scenáru, keď si členské štáty navzájom predražujú a zvyšujú ceny plynu.

image

Európska kríza na trhu s plynom sa v budúcom roku môže zhoršiť

Druhým krokom je spolupráca Európskej komisie s členskými štátmi na vypracovaní intervencie na obmedzenie cien na trhu so zemným plynom, keďže dnes veľká časť Európy platí za plyn, najmä LNG, vyššiu cenu ako jej globálni konkurenti. Komisia už začala pracovať na doplnkovom cenovom indexe Európskej únie voči tomu súčasnému, ktorý by lepšie odrážal energetickú realitu v Európe a viedol k nižším cenám.

Úspora plynu

Šéfka Európskej komisie vyzvala na "náročnejšie záväzky týkajúce sa úspor plynu" s cieľom znížiť dopyt, ako aj záväzné dohody o solidarite medzi členskými štátmi. Spresnila, že eurokomisia bude spolupracovať s národnými vládami pri navrhovaní cenových stropov, pričom bude mať na pamäti národné rozdiely na trhu s energiou.

Do tretice treba zamedziť tomu, aby vysoké ceny plynu ťahali nahor ceny elektriny. Preto je Európska komisia pripravená diskutovať o zavedení dočasného stropu ceny plynu používaného na výrobu elektriny. Takýto cenový strop treba navrhnúť tak, aby nezvyšoval celkovú spotrebu plynu. To si vyžaduje záväzné požiadavky na úspory, ako aj zabezpečenie cezhraničných tokov dotovanej elektriny.

image

Miliardový boj v parlamente: 14. dôchodky majú podporu. Ohrozené sú však vládne energetické šeky

Štvrtý bod sa týka vyšších investícií na prechod k energetickej nezávislosti. Ide o investície do infraštruktúry, ako sú potrubia, prepojenia alebo obnoviteľné zdroje, a tiež do energetickej efektívnosti (izolácia domov či zavádzanie tepelných čerpadiel), ktoré zaistia menšiu závislosť od vysokých cien energie z fosílnych palív.

01 - Modified: 2022-10-05 19:46:31 - Feat.: 1 - Title: Vo Francúzsku v rámci šetrenia odstavia teplú vodu vo verejných budovách 02 - Modified: 2022-10-05 17:37:44 - Feat.: 1 - Title: Európska kríza na trhu s plynom sa v budúcom roku môže zhoršiť 03 - Modified: 2022-10-10 10:07:28 - Feat.: 1 - Title: Hirman pre HN: Zatiaľ nám počasie skutočne nehrá do karát. Pripravujeme sa na krajné scenáre
01 - Modified: 2023-03-30 20:19:48 - Feat.: - Title: Európske zoskupenie územnej spolupráce Rába-Dunaj-Váh sa chce zapojiť do čo najväčšieho počtu výziev 02 - Modified: 2023-03-30 20:14:12 - Feat.: - Title: Európska únia odsúdila zadržanie amerického USA a nerešpektovanie slobody tlače v Rusku 03 - Modified: 2023-03-30 10:25:25 - Feat.: - Title: Poliaci a Česi žiadajú začatie výstavby diaľnice D3: Chceme, aby sa na Slovensku začalo na budúci rok stavať 04 - Modified: 2023-03-30 08:54:14 - Feat.: - Title: Produkcia áut v Británii sa vo februári výrazne zvýšila, prispel aj trh Únie. Problémy sa zmiernili 05 - Modified: 2023-03-30 08:21:40 - Feat.: - Title: Stojíme na prahu ďalšej bankovej krízy v 21. storočí?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. marec 2023 08:46