Nemecký kancelár Olaf Scholz vpredvečer svojej cesty do Pekingu ohlásil novú politiku voči Číne. V dnešnom článku pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že Nemecko by sa malo zbaviť jednostranných závislostí na komunistickej krajine, zároveň by však nemalo pretrhávať s Čínou doterajšie hospodárske vzťahy. Nutnosť zmeny nemeckého prístupu k Pekingu zdôvodnil kancelár zmenami vo vnútri Číny samotnej.
Scholz sa kvôli svojmu postoju k Číne v posledných dňoch dostal pod tlak svojich partnerov vo vládnej koalícii. Majetkový vstup čínskej štátnej rejdarskej spoločnosti Cosco do terminálu v hamburskom prístave presadil napriek odporu viacerých svojich ministrov. Zelená ministerka zahraničia Annalena Baerbocková mu v utorok pripomenula, aby v Číne dodržiaval koaličnú zmluvu. V nej sa vládne strany, ktorými sú okrem Scholzových sociálnych demokratov a Zelených tiež slobodní demokrati, dohodli na vypracovaní novej stratégie pre Čínu, ktorú súčasne označili za "systémového súpera".
Kým Spojené štáty dlhodobo zastávajú voči autoritárskej vláde v Pekingu tvrdý postoj, Nemecko, ktoré je s Čínou hospodársky silno previazané, sa pod vedením niekdajšej kancelárky Angely Merkelovej rozhodlo pre pragmatizmus a spoluprácu, pripomína agentúra DPA.
Scholz v článku pre FAZ prvýkrát vysvetľuje, ako si novú stratégiu pre Čínu predstavuje: Hospodárske vzťahy by síce nemali byť zpretrhané, zároveň je však potrebné obmedziť jednostranné závislosti od Číny. "Tam, kde vznikla nebezpečná závislosť - napríklad v prípade dôležitých surovín, niektorých vzácnych zemín alebo niektorých technológií budúcnosti - naše firmy teraz právom rozširujú svoje dodávateľské reťazce. Podporujeme ich v tom, napríklad prostredníctvom nových surovinových partnerstiev," napísal.
Kancelár odlieta do Pekingu vo štvrtok. Stráviť by tam mal iba 11 hodín, počas ktorých sa stretne s prezidentom Si Ťin-pchingom. Scholz bude prvým predsedom západnej vlády, ktorý bude rokovať s čínskym predákom po jeho nedávnom znovuzvolení do čela strany.
Práve výsledky zjazdu Komunistickej strany Číny, ktorý sa konal pred štrnástimi dňami a na ktorom Si Ťin-pching upevnil svoju pozíciu nespochybniteľného lídra krajiny, kancelár zdôvodnil nutnosť prehodnotenia nemeckého postoja voči Číne. "Dnešná Čína už nie je rovnaká ako pred piatimi alebo desiatimi rokmi," uviedol Scholz s tým, že krajina sa čoraz silnejšie vracia k marxizmu-leninizmu. Snaha o stabilitu komunistického systému a "národnú autonómiu" bude podľa neho pre čínske vedenie čoraz dôležitejšia. "Je jasné, že ak sa Čína zmení, musia sa zmeniť aj naše vzťahy s ňou," dodal kancelár.
Scholz tiež uviedol, že pri rokovaní s čínskym vedením nechce vynechať ani "ťažké témy". "Medzi ne patrí dodržiavanie občianskych a politických slobôd a práv etnických menšín, napríklad v provincii Sin-ťiang," poznamenal. Úrad OSN pre ľudské práva viní čínske vedenie z útlaku prevažne moslimských Ujgurov v tejto západnej čínskej provincii; vláda v Pekingu kritiku odmieta.