Premiéri nemeckých spolkových krajín sa na dnešnom rokovaní s kancelárom Olafom Scholzom zhodli na zásadách vyplácania kompenzácií domácnostiam a podnikom za vysoké ceny plynu, elektriny a vykurovania. Informovala o tom agentúra DPA. Nemecký parlament v októbri schválil až 200 miliárd eur na reguláciu týchto cien.
Scholzov kabinet sa už skôr rozhodol, že štát vyplatí v decembri všetkým odberateľom zľavu na plyn. Od januára bude hradiť regulovanú cenu do určitej spotreby priemyslu a od marca potom aj domácnostiam, pričom opatrenie má platiť až do apríla 2024. Spolkové krajiny sa snažili o to, aby štát začal domácnostiam vyplácať kompenzácie už v januári, po dnešnom rokovaní však dostali iba prísľub, že štát sa bude snažiť zaviesť opatrenia vo februári. Oproti tomu plánovaná "cenová brzda" pri elektrine začne pre domácnosti aj podniky platiť už od januára 2023.
Nemeckí predstavitelia tvrdia, že plán, ktorý obmedzí dotácie na určitú časť predkrízovej spotreby, bude odberateľov aj tak motivovať k energetickým úsporám. "Jedna vec je jasná, (náklady) neklesnú úplne na úroveň, ktorú sme mali pred ruskou agresívnou vojnou proti Ukrajine, ale nárast nebude taký enormný, ako niektorí ľudia videli na faktúrach," povedal Scholz.
Niektoré krajiny Európskej únie kritizovali Nemecko, že plán na reguláciu cien energií nekoordinovalo v rámci EÚ. Iné vyjadrovali obavy, že nemecká ekonomika získa masívnymi dotáciami konkurenčnú výhodu oproti krajinám, ktoré si takto veľkorysý program dotácií nebudú môcť dovoliť. Podľa nich tiež hrozí, že opatrenie povedie k zvýšeniu cien energií mimo Nemecka. Scholz plán opakovane obhajoval s tým, že Nemecko prejavuje solidaritu so zvyškom Európy a že podobné programy schválili aj ďalšie únijné štáty.
Kompenzácia bude Nemecko čiastočne platiť z daní z nadmerných ziskov, ktoré evidujú energetické firmy vďaka nárastu cien energií. Obe komory parlamentu v októbri umožnili, aby si vláda na realizáciu tohto plánu tiež požičala.