Meracie zariadenia na plynových potrubiach. FOTO: TASR/Tomáš Halász
StoryEditor

Štáty Únie kritizujú návrh Európskej komisie na obmedzenie cien plynu ako nepoužiteľný s negatívnym dopadom

23.11.2022, 18:41
Autor:
ČTKČTK

Európsky blok sa stále potýka s dopadmi vysokých cien energií čiastočne súvisiacich s vojnou na Ukrajine a obmedzovaním dodávok ruského plynu.

Politici niektorých krajín Európskej únie kritizujú návrh na obmedzenie cien plynu v prípade ich výrazného nárastu, s ktorým v utorok prišla Európska komisia. Zástancovia zavedenia cenového stropu hovoria o tom, že vzhľadom na nastavenú cenu 275 eur za megawatthodinu je mechanizmus komisie v praxi takmer nepoužiteľný či môže mať negatívny dopad. Podľa diplomatov je takmer vylúčené, že by sa na parametroch cenovej regulácie na štvrtkovom zasadnutí zhodli ministri energetiky. Spor okolo cenového stropu pritom môže zablokovať aj schválenie ďalších núdzových opatrení.

Európsky blok sa stále potýka s dopadmi vysokých cien energií čiastočne súvisiacich s vojnou na Ukrajine a obmedzovaním dodávok ruského plynu, kvôli ktorým štáty investujú vysoké sumy do podpory domácností a firiem.

image

Týždeň do nových cien nie je nič isté. Krajniak pre HN: Rátame s dotáciami na plyn, elektrinu aj teplo

Komisia v reakcii na dlhodobé požiadavky väčšiny členských krajín Európskej komisie usilujúcich sa o obmedzenie cien plynu prišla s návrhom, ktorý má od januára zabrániť extrémnemu zdražovaniu na kľúčovom virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility. Zákaz by mal byť na tomto najdôležitejšom európskom trhu predaj všetkých termínových kontraktov na nasledujúci mesiac, ak bude ich cena najmenej dva týždne prevyšovať spomínanú hranicu. Zároveň musí byť počas desiatich dní najmenej o 58 eur vyššia ako priemerná svetová cena skvapalneného zemného plynu LNG.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dnes označil tento prah za "veľmi vysoký" a kritické hlasy sa ozývajú aj z ďalších krajín usilujúcich o zavedenie celoúniového stropu: z Talianska, Španielska či Belgicka. "Španielsko usudzuje, že tento návrh môže mať opačné dôsledky, teda namiesto zníženia cien dokonca až ich zvýšenia," vyhlásil španielsky premiér Pedro Sánchez.

image

Ako vzniká ruská propaganda? Realitu vykresľujú na svoj obraz, používajú na to čitateľov západných médií

Diplomati aj experti podotýkajú, že strop nastavený komisiou by kvôli svojim parametrom nebol aktivovaný ani tento rok v auguste, keď rekordné ceny plynu prekračovali 300 eur. "Komisia tak dlho zdôrazňovala, že nechce zasahovať do trhu, až prišla s návrhom, ktorý nebude nikdy použitý," povedal jeden z diplomatov.

Narážal tým na fakt, že únijná exekutíva vypočula volanie väčšiny štátov až po niekoľkých mesiacoch a jej návrh je výrazne vyšší, ako by si niektoré krajiny predstavovali. Zavedenie stropu na druhej strane dlhodobo odmietajú Nemecko, Holandsko a škandinávske štáty, ktoré sa obávajú možného zvýšenia spotreby plynu a nedostatku dodávok. Komisia zdôraznila, že nastavenie mechanizmu predíde týmto rizikám.

image

Zastropovanie cien plynu? V Bruseli z nás robia bláznov

O návrhu budú vo štvrtok rokovať ministri energetiky na mimoriadnom zasadnutí zvolanom českým predsedníctvom. Štáty majú možnosť parametre návrhu upravovať, na jeho schválenie je potrebná kvalifikovaná väčšina hlasov. Časť krajín požadujúcich strop už skôr pohrozila, že ak nebude na stole funkčný mechanizmus, nepodporí ani ďalšie opatrenia z nového krízového balíka. Tými sú spoločné nákupy plynu či solidárne poskytovanie núdzových dodávok susedným krajinám, ak im nevystačia zásoby.

01 - Modified: 2022-11-23 20:11:49 - Feat.: 1 - Title: Týždeň do nových cien nie je nič isté. Krajniak pre HN: Rátame s dotáciami na plyn, elektrinu aj teplo 02 - Modified: 2022-11-23 16:24:15 - Feat.: 1 - Title: Ceny plynu vzrástli, Rusko znižuje dodávky cez Ukrajinu do východnej Európy 03 - Modified: 2022-11-23 15:18:44 - Feat.: 1 - Title: Prvý plávajúci terminál na LNG dorazil do prístavu v Nemecku
01 - Modified: 2022-11-25 16:02:52 - Feat.: - Title: Európska komisia pripraví plán, ako znížiť počty migrantov prichádzajúcich z Balkánu. Taliansko ich neprijme 02 - Modified: 2022-11-25 08:05:32 - Feat.: - Title: Tragédia v Prešove. Nočný požiar v bytovom dome si vyžiadal dve obete 03 - Modified: 2022-11-24 18:24:05 - Feat.: - Title: Eurokomisia schválila Slovensku strategický poľnohospodárský plán. Získame viac ako tri miliardy eur 04 - Modified: 2022-11-24 15:30:09 - Feat.: - Title: Plyn zdražie najviac za 20 rokov. No štát náraz stlmí miliardovým balíkom pre osem taríf domácností 05 - Modified: 2022-11-24 10:47:27 - Feat.: - Title: Európska komisia schválila operačný Program Slovensko za takmer trinásť miliárd eur
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. november 2022 23:04