Americký prezident Joe Biden a francúzsky prezident Emmanuel Macron. FOTO: Reuters
StoryEditor

Macron chce hovoriť s Bidenom o obavách Európskej únie zo stimulov pre americký priemysel

25.11.2022, 20:28
Autor:
TASRTASR

"Nemôžeme riskovať ďalšiu deindustrializáciu v Európe v čase, keď sa snažíme o reindustrializáciu," povedal novinárom Macronov poradca.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce hovoriť o obavách Európy z dôsledkov amerických priemyselných dotácií a daňových úľav počas rokovaní s prezidentom Joeom Bidenom na budúci týždeň vo Washingtone. Vyhlásil to v piatok vysokopostavený francúzsky predstaviteľ, ktorý nechcel byť menovaný. Správa pochádza z agentúry AFP.

Macron poukáže na riziká pre európsku ekonomiku vyplývajúce z amerického zákona o redukcii inflácie, ktorý Biden podpísal v auguste. Taktiež "vyvodí z rozhovorov potrebné závery pre nás ako Európanov", povedal vysoký poradca Macrona pod podmienkou zachovania anonymity.

Deindustrializácia v Európe

Zákon, ktorý má urýchliť prechod USA na nízkouhlíkové hospodárstvo, obsahuje dotácie na zelenú energiu vo výške približne 370 miliárd USD (356,63 miliardy eur), ako aj zníženie daní na elektrické autá a batérie vyrobené v USA.

image

Merkelová chcela pred vojnou zorganizovať rozhovory s Putinom. Cítila však, že už naňho nemá vplyv

"Nemôžeme riskovať ďalšiu deindustrializáciu v Európe v čase, keď sa snažíme o reindustrializáciu," povedal novinárom Macronov poradca. Najväčšie obavy podľa neho vyvoláva "repatriácia amerických investícií v Európe".

Macronova návšteva bude prvou zahraničnou štátnou návštevou od nástupu Bidena do úradu, keďže pandémia ochorenia COVID-19 obmedzila stretávanie.

Hoci podľa Macrona v zákone, ktorý sa považuje za jeden z Bidenových hlavných legislatívnych úspechov, nie je možné urobiť žiadne zásadné zmeny, dúfa, že sa mu podarí získať "výnimky" pre európsky priemysel.

image

Nemecko v jednej chvíli dávalo prednosť porážke Ukrajiny, tvrdí Johnson

"Vieme si predstaviť, že americká administratíva bude súhlasiť s výnimkami pre určitý počet európskych priemyselných odvetví, možno rovnakým spôsobom, ako to robí v prípade Kanady a Mexika," dodal poradca.

Podpora výroby v Únií

Macron už dlho presadzuje zákon Buy Europe Act, ktorý by spotrebiteľom a vládam ponúkal stimuly a podporu pri nákupe zariadení vyrobených v Európskej únii. Tento nápad však naráža na odpor krajín ako Holandsko a Nemecko, ktoré sa obávajú nákladov a vplyvu na obchod.

Priemyselná politika USA vyvolala napätie medzi Bruselom a Washingtonom. Krajiny Únie sú tiež frustrované z obrovských ziskov, ktoré generujú americkí exportéri energií vďaka dodávkam skvapalneného zemného plynu do Európy po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári.

image

Na poľskú pôdu včera dopadli dve rakety, tvrdí Macron

"Európa dáva a trpí najviac, pokiaľ ide o sankcie proti Rusku," povedal francúzsky predstaviteľ. "Vidíme riziko vzniku priepasti medzi Európou a Spojenými štátmi," dodal a zdôraznil potrebu novej "synchronizácie".

Macron by mal pricestovať do Washingtonu v utorok večer pred začiatkom dvojdňového oficiálneho programu, v rámci ktorého ho čaká vo štvrtok štátna návšteva v Bielom dome.

Vzťahy medzi Macronom a Bidenom vážne zasiahol už spor o dodávku ponoriek Austrálii v roku 2021, ale odvtedy došlo k ich obnoveniu, pričom obaja prezidenti sa pravidelne rozprávali a stretávali.

Macrona bude v USA sprevádzať početná delegácia ministrov a vedúcich predstaviteľov podnikateľskej sféry, pričom návšteva bude zahŕňať rozhovory o jadrovej energii a spolupráci vo vesmíre.

01 - Modified: 2022-11-24 17:46:26 - Feat.: 1 - Title: Merkelová chcela pred vojnou zorganizovať rozhovory s Putinom. Cítila však, že už naňho nemá vplyv 02 - Modified: 2022-11-23 15:30:47 - Feat.: 1 - Title: Nemecko v jednej chvíli dávalo prednosť porážke Ukrajiny, tvrdí Johnson 03 - Modified: 2022-11-22 20:23:08 - Feat.: 1 - Title: Poľsko priznalo, že prezident Duda "naletel" ruskému imitátorovi Macrona
01 - Modified: 2024-06-22 13:30:00 - Feat.: - Title: Hugo Boss chce opäť viac vyrábať v Európe a Amerike 02 - Modified: 2024-06-20 18:48:54 - Feat.: - Title: Skutočná turistická pasca v Európe 03 - Modified: 2024-06-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Inou cestou sa utekať nedá. Kde je posledná otvorená brána do slobodnej Ukrajiny 04 - Modified: 2024-06-17 09:34:01 - Feat.: - Title: Zaujímavosti o Belgicku, ktoré ťa poriadne prekvapia. Náš dnešný futbalový súper je čokoládovým, diamantovým aj pivným rajom 05 - Modified: 2024-06-14 10:00:00 - Feat.: - Title: WHO odhalilo šokujúcu správu. Kvôli alkoholu, tabaku, a znečistenému ovzdušiu ročne zomrú milióny Európanov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. jún 2024 11:29