Likvidácia zhruba 750-tisíc sliepok kvôli vtáčej chrípke v v Brode nad Tichou pravdepodobne prejaví na raste cien vajec v českých obchodoch. Nosnice, ktoré sa musia kvôli nákaze zlikvidovať, znesú viac ako 600-tisíc vajec denne.
Utratenie takéhoto množstva predstavuje asi 15 percent zo zhruba piatich miliónov sliepok v Česku. ČTK to povedala predsedníčka Českomoravskej hydinárskej únie Gabriela Dlhá. Česko je podľa únie v produkcii vajec sebestačné z asi 85 percent.
Zlikvidujú celý chov
Nákaza sa v Brode nad Tichou v Plzenskom kraji potvrdila na konci minulého roka. Pôvodne sa hovorilo o tom, že v chove bude utratených 120-tisíc sliepok v oddelenej polovici jednej z troch hál spoločnosti Česká hydina. V pondelok však testy potvrdili nákazu aj v druhej časti haly a veterinári rozhodli o utratení všetkých 220-tisíc sliepok z celej haly a dnes Štátna veterinárna správa uviedla, že bude zlikvidovaný celý chov.
Dlhá poznamenala, že veľkochov v okrese patrí k netypicky veľkým na pomery Českej republiky a podľa kapacity je najväčší. Firma prevádzkuje tri veľké haly, z ktorých každá pojme takmer 250-tisíc kusov hydiny. V Česku sú v iných podnikoch najväčšie haly pre 70-tisíc kusov.
Vtáčia chrípka sa objavila v mnohých európskych krajinách. Výpadok vajec na českom trhu možno podľa Dlhej nahradiť dovozom vzhľadom na to, že sa začínajú obnovovať niektoré chovy, ktoré sa v zahraničí likvidovali vlani v novembri.
Podľa posledných údajov únie sa v novembri sa do Českej republiky doviezlo zhruba 35 miliónov vajec, čo je viac, ako je bežný priemer. Podľa Dlhej bude záležať na tom, koľko budú českí obchodníci ochotní za vajcia z dovozu zaplatiť. Upozornila tiež na to, že likvidácia utratenej hydiny bude náročná kvôli kapacite asanačných podnikov. "Nie sú na takéto množstvo pripravené," uviedla.
Obnova bude zložitá
Podľa Dlhej bude záležať na tom, za ako dlho firma Česká hydina dokáže celý chov obnoviť. Uviedla, že ak firma zoženie už odchované kurence, môže byť obnova produkcie vajec rýchla.
V Európe je ich však pre vtáčiu chrípku nedostatok. Ak nakúpia jednodňové kurčatá, bude to trvať zhruba 20 týždňov, kým začnú znášať, dodala Dlhá. V takom prípade by to znamenalo pre firmu výpadok časti produkcie až do leta.
Hydinárska únia a veterinárna správa vyzývajú chovateľov, aby dodržiavali všetky opatrenia týkajúce sa biologickej bezpečnosti chovov a zabránili kontaktu hydiny v chovoch s voľne žijúcimi vtákmi.
Veľkochovatelia by podľa Dlhej mali tiež dezinfikovať napríklad autá, ktoré do podnikov jazdia alebo kontrolovať pohyb osôb v areáloch. "Zmeny zdravotného stavu či zvýšené úhyny v chovoch treba bezodkladne hlásiť lokálne príslušnej krajskej veterinárnej správe," pripomenul dnes ústredný riaditeľ veterinárnej správy Zbyněk Semerád.