Srí Lanka už získala finančné záruky od všetkých hlavných bilaterálnych veriteľov vrátane Číny, čím si otvorila cestu k finančnej pomoci od Medzinárodného menového fondu. Informujeme o tom na základe správ AFP a Reuters.
Medzinárodný menový fond uviedol, že jeho správna rada sa stretne 20. marca, aby preskúmala predbežnú dohodu na úrovni zamestnancov, ktorá bola podpísaná vlani v septembri, o finančnej pomoci vo výške 2,9 miliardy USD (2,72 miliardy eur) v priebehu štyroch rokov.
Juhoázijská krajina čelí najhoršej finančnej kríze od získania nezávislosti od Británie v roku 1948. Zdroj oboznámený s touto záležitosťou uviedol, že Čína v pondelok súhlasila s tým, že podporí reštrukturalizáciu dlhu Srí Lanky, čo otvára krajine cestu k pomoci od Fondu.
Oznámenie prichádza niekoľko dní po tom, ako Medzinárodný menový fond ocenil prekvapivé rozhodnutie Srí Lanky z 3. marca, zvýšiť úrokové sadzby a prejsť k výmennému kurzu, ktorý určí trh, ako dôkaz jej záväzku znížiť infláciu a uzákoniť reformy.
Srí Lanka zápasí s nedostatkom potravín, paliva a liekov. Ostrovný štát čaká už viac ako 180 dní na schválenie pôžičky od Medzinárodného menového fondu. Dôvodom sú najmä obavy fondu o kvalitu počiatočných finančných záruk, ktoré ponúka Čína a iní bilaterálni veritelia, a tiež potreba uskutočniť bolestivé reformy.
Guvernér srílanskej centrálnej banky P. Nandalal Weerasinghe minulý týždeň povedal, že krajina splnila svoje podmienky zvýšením sadzieb a dúfa, že pomoc MMF bude schválená tento mesiac.
Podľa Fondu schválenie novej pôžičky pre Srí Lanku správnou radou by pomohlo urýchliť financovanie od iných veriteľov vrátane Svetovej banky a Ázijskej rozvojovej banky.
"Toto opatrenie podporí program ambicióznych reforiem, do ktorých sa už úrady pustili a ktoré pomôžu Srí Lanke dostať sa zo súčasnej krízy a nastaviť ju na trajektóriu silného a inkluzívneho rastu," vyhlásil fond.