Dodávky ruskej nafty do Brazílie, Turecka a Afriky smerujú v marci k novým rekordným maximám, keďže po zákaze exportu ruských ropných produktov do Európskej únie EÚ sa Moskva zamerala na nové trhy. Vyplýva to z údajov obchodníkov a spoločnosti Refinitiv. TASR o tom informuj na základe správy Reuters.
Úplné embargo EÚ na ruské ropné produkty vstúpilo do platnosti 5. februára. Export ruskej nafty tak bol namiesto do Európy presmerovaný do Afriky, Ázie, na Blízky východ a prečerpáva sa tiež z lode na loď (ship-to-ship, STS).
Podľa údajov Refinitiv marcové dodávky nafty a benzínu z ruských prístavov v Baltskom a Čiernom mori do Turecka už prekročili 1,2 milióna ton a sú tak vyššie ako 0,8 milióna ton vo februári.
Z ruských pobaltských prístavov bolo tento mesiac odoslaných do Brazílie najmenej 300-tisíc ton nafty, čo je viac ako 205-tisíc ton za celý február, ukazujú čísla. Stúpli aj dodávky ruskej nafty do afrických krajín, dodali trhové zdroje. "Afrika zrejme odoberie značné objemy (ruskej nafty)," povedal jeden obchodník.
Z údajov Refinitiv vyplýva, že v marci bolo prepravených z prístavov kontrolovaných Ruskom zhruba 200-tisíc ton nafty do Líbye, približne 165-tisíc ton do Alžírska a 100-tisíc ton do Tuniska. Ďalšími príjemcami boli Nigéria, Ghana, Senegal a Maroko.
Približne 200-tisíc ton nafty z ruských prístavov má tento mesiac doraziť do Spojených arabských emirátov. Minulý mesiac Rusko poslalo najmenej 450-tisíc ton nafty do Saudskej Arábie. Podľa Refinitivu žiadne konkrétne miesto určenia nebolo uvedené v prípade rekordných 0,7 milióna ton nafty naložených v marci v ruských prístavoch v Čiernom a Baltskom mori.