Bývalý šéf nemeckej automobilky Audi Rupert Stadler je v kauze falšovania dieselových emisií pripravený priznať sa k podvodu výmenou za podmienečný trest a finančný postih. Na súde v Mníchove to dnes podľa médií uviedol tím jeho obhajcov. Audi a jeho materská skupina Volkswagen v roku 2015 priznali, že používali nelegálny softvér na podvádzanie pri emisných testoch.
Stadler bol v roku 2020 obvinený z účasti na škandále. Hospodársky trestný súd mu sľúbil podmienečný trest, ak sa obšírne dozná a zaplatí 1,1 milióna eur.
S návrhom súdu súhlasí aj prokuratúra. Podľa predsedu senátu Stefana Weickerta tak bola uzavretá dohoda, podľa ktorej súd vymeria bývalému šéfovi Audi trest jeden a pol až dva roky. Stadler podľa svojich obhajcov vystúpi pred súd s priznaním o dva týždne, uviedol dnes podľa agentúry DPA jeho obhajca Thilo Pfordte.
Šéf Audi pôvodne vinu odmietal. Podľa Trestného súdu ale musel najneskôr od júla 2016 vedieť, že mohlo dochádzať k manipulácii s hodnotami výfukových plynov. Napriek tomu nariadil, aby sa v predaji upravených vozidiel pokračovalo až do začiatku roka 2018.
Proces je jedným z najvýznamnejších súdnych konaní po škandále s dieselovými motormi vo Volkswagene a v jeho dcérskej spoločnosti Audi. Odhalenie, že milióny emisných testov boli zmanipulované, sa objavilo v septembri 2015. Inžinieri podľa žalobcov manipulovali s motormi tak, aby vyhovovali zákonným hodnotám emisií výfukových plynov pri testoch, ale už nie neskôr na ceste.
Stadler sa stal v roku 2007 šéfom Audi a vystriedal Martina Winterkorna, ktorý sa presunul do čela koncernu Volkswagen. Od júna 2018 bol Stadler štyri mesiace držaný vo väzbe v Augsburgu kvôli riziku tajnej dohody, kým neodišiel z funkcie šéfa Audi a člena predstavenstva Volkswagenu. S materským koncernom už uzavrel občianskoprávne vyrovnanie a bývalému zamestnávateľovi zaplatil 4,1 milióna eur za porušenie povinností.
Skupina Volkswagen potom zaplatila celosvetovo 30 miliárd eur za náhrady, škodu a právne výlohy v tejto kauze, označované dieselgate. Najvyššiu sumu uhradila v Spojených štátoch.
Mnohé právne aspekty dieselového škandálu ešte nie sú dokončené. Na súde v Brunswicku neďaleko historického sídla firmy pokračuje ďalší veľký trestný proces začatý v septembri 2021, ktorý sa týka štyroch bývalých úradníkov Volkswagenu obvinených z podvodu. V procese nefiguruje v súčasnosti hlavný obžalovaný Martin Winterkorn, bývalý generálny riaditeľ firmy v čase, keď škandál prepukol. Výsluchov sa nezúčastňuje zo zdravotných dôvodov, dátum jeho možného vystúpenia na súde zostáva neznámy, uviedla agentúra AFP. Na súde v Brunswicku sa pojednáva tiež ďalšia občianskoprávna žaloba zo strany investorov, ktorí požadujú odškodnenie, pretože akcie Volkswagenu sa v dňoch po škandále prepadli asi o 40 percent.
Vo Francúzsku potvrdil v marci parížsky odvolací súd obžalobu Volkswagenu v kauze podvodov s emisiami. Nemeckého výrobcu už odsúdil na zaplatenie pokuty jednej miliardy eur. Nemecká firma nie je z podvodu s emisiami podozrivá sama, v polovici roka 2021 boli obžalovaní tiež automobilky Renault, Peugeot, Citroën a Fiat-Chrysler.