Šéf Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy. FOTO: Reuters
StoryEditor

Biden a líder republikánov sa dohodli na zvýšení dlhového stropu USA

28.05.2023, 07:17
Autor:
ČTKČTK

Schvaľovanie v Kongrese nemusí byť jednoduchou záležitosťou aj preto, že v Snemovni reprezentantov majú republikáni a v Senáte zase demokrati pomerne tesnú väčšinu.

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánsky šéf Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy sa v zásade dohodli na zvýšení limitu pre zadlženie Spojených štátov, čo americkej vláde umožní vyhnúť sa platobnej neschopnosti. Po sobotňajšom telefonickom rokovaní to obaja potvrdili v noci na dnes.

Ak by demokrati a republikáni nenašli zhodu, hrozila by USA platobná neschopnosť už 5. júna, čo by malo vážne dopady na celosvetovú ekonomiku.

Dobrá správa pre Američanov

"Začiatkom tohto večera sme s predsedom McCarthym v zásade dosiahli dohodu o rozpočte," uviedol Biden. Dohoda je podľa neho dobrou správou pre Američanov, pretože zabráni "katastrofálnej platobnej neschopnosti", ktorá by viedla k hospodárskej recesii, devastácii dôchodkových účtov a strate miliónov pracovných miest.

image

Agentúra Fitch kvôli sporom o dlhový strop zaradila rating USA do režimu pozorovania

"Ešte máme veľa práce pred sebou, ale verím, že to je dohoda hodná amerického ľudu," poznamenal zase McCarthy, ktorý tiež hovoril o "historickom obmedzení výdavkov" a o tom, že sa podarilo zabrániť novým daniam.

Demokrati aj republikáni podľa televízie CNN ešte počas noci na dnes predbežnú dohodu svojich špičiek posúdia. Niektorí republikáni dopredu pohrozili zablokovaním akéhokoľvek návrhu, ktorý by nesplnil ich očakávania, vrátane ostrých škrtov vo výdavkoch. Progresívni demokrati zase nechcú dohodu, ktorá by sa dotkla federálnych programov proti chudobe.

Schvaľovanie nemusí byť jednoduchou záležitosťou

Podľa agentúry AP kompromis počíta s tým, že dlhový strop sa zvýši na dva roky, a znovu sa tak bude navyšovať až po budúcoročných prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia na jeseň 2024. Výdavky netýkajúce sa obrany by mali v budúcom roku zostať zhruba na súčasnej úrovni. Súčasťou dohody sú aj prísnejšie podmienky pre ľudí, ktorí dostávajú potravinové známky.

McCarthy by podľa agentúry AFP chcel, aby o kompromise Snemovňa reprezentantov hlasovala v stredu. Schvaľovanie v Kongrese ale podľa agentúry Reuters nemusí byť jednoduchou záležitosťou aj preto, že v Snemovni reprezentantov majú republikáni a v Senáte zase demokrati pomerne tesnú väčšinu.

Biden obe komory dôrazne vyzval, aby dohodu ihneď schválili. Vyjadril tiež presvedčenie, že kompromis povedie k zachovaniu kľúčových priorít demokratov.

image

Dopady platobnej neschopnosti USA by pocítili krajiny po celom svete, Čína by prišla o objednávky

Limit pre zadĺženie je suma, ktorú schvaľuje Kongres a ktorá určuje, koľko si federálna vláda môže požičať peňazí na bežnú prevádzku, a teda na platby vládnych účtov. Patria tam napríklad platy štátnych zamestnancov, financovanie armády, platby na sociálne zabezpečenie a štátnu zdravotnú starostlivosť, ako aj platby úrokov zo štátnych dlhopisov. Desiatky rokov bolo zvýšenie tohto limitu rutinnou záležitosťou, v posledných rokoch sa z neho ale stalo politikom.

Na súčasný limit 31,4 bilióna dolárov vláda narazila už v januári. Ministerstvo financií však využilo mimoriadne opatrenia, aby vláda mohla čerpať viac peňazí.

01 - Modified: 2023-05-22 17:00:25 - Feat.: 1 - Title: Biden a McCarthy budú rokovať o zvýšení dlhového stropu, desať dní pred možnou platobnou neschopnosťou USA 02 - Modified: 2023-05-24 14:13:05 - Feat.: 1 - Title: USA vyriešia spor o dlhový strop a vyhnú sa bankrotu, znie z Medzinárodného menového fondu 03 - Modified: 2023-05-22 15:34:51 - Feat.: 1 - Title: Ropa stagnuje, obavy o dlhový strop USA znižujú optimizmus ohľadom dopytu 04 - Modified: 2023-05-17 05:21:07 - Feat.: 1 - Title: Americký prezident Biden zrušil plánovanú cestu do Austrálie a Papuy-Novej Guiney 05 - Modified: 2023-05-16 21:26:16 - Feat.: 1 - Title: Biden rokoval s lídrami Kongresu o blížiacej sa hrozbe platobnej neschopnosti USA, dlhový strop nezvýšili
01 - Modified: 2023-10-02 21:34:24 - Feat.: - Title: V Spojených štátoch padla prvá pokuta spojená s vesmírnym odpadom, dostala ju firma DISH 02 - Modified: 2023-10-02 21:14:06 - Feat.: - Title: Akcie v Spojených štátoch uzavreli zmiešane, index Nasdaq mierne posilnil 03 - Modified: 2023-10-02 20:49:01 - Feat.: - Title: Výdavky Spojených štátov na vojenskú pomoc Ukrajine sú iracionálne, vyhlásil mexický prezident 04 - Modified: 2023-10-02 18:44:53 - Feat.: - Title: V New Yorku začal proces s Trumpom, sudca mu pripisuje podvody s majetkom 05 - Modified: 2023-10-02 17:53:16 - Feat.: - Title: Výdavky v stavebnom sektore Spojených štátov vzrástli podľa očakávaní
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. október 2023 09:10