Úrokové sadzby, ktoré platia najrizikovejší firemní dlžníci, dosiahli v priemere 6,1 percenta, čo je najvyšší údaj od roku 2010. Uviedla to agentúra S&P Global Ratings. Tieto spoločnosti majú úverový rating v špekulatívnom pásme alebo tzv. junk a v nasledujúcich rokoch im hrozí tiež riziko refinancovania pôžičiek, dodala S&P.
Keďže sa očakáva spomalenie globálnej ekonomiky a hlavné centrálne banky udržiavajú v rámci boja s vysokou infláciou prísnu menovú politiku, plný vplyv vyšších úrokových sadzieb sa ešte len prejaví, varovala S&P. Vyššie úroky a slabá ekonomická situácia budú ďalej zhoršovať schopnosť spoločností s najnižšou kvalitou úverov splácať úroky z dlhov.
Len v Spojených štátoch majú spoločnosti so špekulatívnym ratingom do konca roku 2025 splatiť takmer 750 miliárd USD. Úrokové sadzby pre tieto podniky sa zvyčajne pohybujú v súlade so základnými sadzbami centrálnych bánk namiesto toho, aby mali možnosť dohodnúť si so svojimi veriteľmi menej rizikové fixné dohody.
Už v polovici mája S&P odhadla, že v roku 2024 nebude schopná splácať dlh o niečo viac ako jedna z 25 amerických spoločností. Predpovedala, že pomer nesplácaných úverov na celkovom objeme poskytnutých úverov v USA do marca 2024 stúpne na 4,25 percenta z 2,5 percenta v marci 2023. V Európe by pomer mal stúpnuť na 3,6 percenta z 2,8 percenta, napísala agentúra Reuters.