Taliansky minister obrany Guido Crosetto ľutuje rozhodnutie svojej krajiny pripojiť sa k čínskemu projektu ekonomickej diplomacie označovanému ako nová Hodvábna cesta. Talianskemu exportu podľa neho veľmi nepomohol a prospel len Pekingu. Minister to podľa serveru BBC povedal talianskemu denníku Corriere della Sera. Bývalý prezident Miloš zeman hovoril, že by sa Česká republika mohla stať európskym centrom tejto novodobej Hodvábnej cesty, čo bola stredoveká obchodná trasa vedúca z východnej Ázie cez strednú Áziu do Stredozemia.
Taliansko urobilo "improvizované a hrozné" rozhodnutie, povedal Crosetto. Naopak, Čína predtým uviedla, že obom krajinám iniciatíva priniesla "plodné výsledky".
Taliansko sa v roku 2019 stalo prvou rozvinutou ekonomikou, ktorá do iniciatívy Pás a cesta (BRI), známej tiež ako nová Hodvábna cesta, vstúpila. Západní spojenci krok Ríma kritizovali.
BRI predpokladá prepojenie Číny s Európou aj mimo nej prostredníctvom prestavby starej hodvábnej cesty. V rámci programu Čína poskytuje finančné prostriedky na veľké infraštruktúrne projekty po celom svete v snahe urýchliť dovoz čínskeho tovaru na ďalšie trhy. Kritici to považujú za čínsky nástroj na šírenie vplyvu.
EÚ aj USA vyjadrili znepokojenie, keď sa Taliansko pred štyrmi rokmi rozhodlo k projektu pripojiť. "Rozhodnutie pripojiť sa k (Novej) Hodvábnej ceste bolo improvizovaným a strašným činom", ktorý zvýšil čínsky export do Talianska bez toho, aby mal rovnaký dopad na taliansky export do Číny, oznámil Crosetto denníku Corriere della Sera. Povedal, že Taliansko teraz musí vyriešiť, ako sa z dohody vymaniť bez toho, aby poškodilo vzťahy s Pekingom.
"Dnešná otázka je: Ako sa vyviaznuť z BRI bez poškodenia vzťahov s Pekingom? Pretože je pravda, že Čína je konkurent, ale je aj partner," povedal Crosetto. Vzhľadom na to, že sa Peking na svetovej scéne stáva čoraz asertívnejším, Taliansko sa bude musieť zamyslieť nad tým, ako sa stiahnuť "bez toho, aby to spôsobilo katastrofu", dodal.
O tom, či by Taliansko malo zostať v BRI, sa intenzívne diskutuje od mája, keď premiérka Giorgia Meloniová povedala, že chce s Čínou rokovať o možnom vystúpení. Zmluva sa má automaticky obnoviť v marci 2024, ak Taliansko do decembra tohto roka formálne nepožiada o odstúpenie od nej.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí predtým uviedlo, že verí, že "Čína a Taliansko by mali ďalej preskúmať svoj potenciál spolupráce" v rámci BRI a "posilniť vzájomne prospešnú spoluprácu, aby dosiahli plodnejšie výsledky".