Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa víta čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. FOTO: REUTERS/Alet Pretorius 
StoryEditor

Samit BRICS sa bude niesť aj v znamení diskusie o ukončení obchodovania v dolároch

22.08.2023, 12:27
Autor:
TASRTASR

Hlavnými témami rokovaní v Juhoafrickej republike bude rozšírenie skupiny a zvýšenie obchodu v lokálnych menách.

V Juhoafrickej republike odštartoval v utorok samit lídrov rozvíjajúcich sa ekonomík zo skupiny BRICS, ktorú tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Hlavnými témami rokovaní bude rozšírenie skupiny a zvýšenie obchodu v lokálnych menách, uvádza správa Bloomberg.

Rozvíjajúce sa ekonomiky už roky hovoria o ukončení obchodovania v dolároch, ale zatiaľ sa nedohodli, akou menou ho nahradia.

Putin sa osobne nezúčastní 

Ruský prezident Vladimir Putin sa na samite nezúčastňuje, aby sa vyhol medzinárodnému zatykaču v súvislosti s inváziou Moskvy na Ukrajinu.

Čína s podporou Ruska a JAR presadzuje prijatie nových členov do aliancie. Táto expanzia vyvolala podozrenie, že blok sa snaží stať protiváhou skupiny G7, siedmich najvyspelejších ekonomík sveta.

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva podporuje tiež expanziu BRICS a chce, aby si blok nakoniec vytvoril vlastnú spoločnú menu.

image

HN24: Čínsky prezident v rámci účasti na samite BRICS uskutoční aj štátnu návštevu JAR

Pricestuje aj generálny tajomník OSN

Čínsky prezident Si Ťin-pching už pricestoval do Johannesburgu, informovala čínska štátna televízia, podľa ktorej sa stretne so svojím juhoafrickým náprotivkom Cyrilom Ramaphosom pred samitom.

Lídri BRICS majú vystúpiť s prejavmi, pričom Putin bude rečniť na diaľku. Na programe je aj obchodné fórum BRICS.

Podľa Juhoafrickej republiky sa na stretnutí v dňoch 22. až 24. augusta zúčastnia rôzni predstavitelia ako pozorovatelia. Sú medzi nimi generálny tajomník OSN Antonio Guterres, indonézsky prezident Joko Widodo a iránsky prezident Ebráhím Raísí. Očakáva sa tiež účasť viac ako 30 hláv afrických štátov a vlád.

01 - Modified: 2023-08-17 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Historické zasadnutie štátov BRICS 02 - Modified: 2023-08-17 16:49:13 - Feat.: 1 - Title: Putin telefonoval s iránskym prezidentom, preberali možné pripojenie Iránu ku skupine BRICS 03 - Modified: 2023-07-19 12:10:39 - Feat.: 1 - Title: Juhoafrická dilema končí, Putina zatýkať nebudú. Na summit má ísť Lavrov 04 - Modified: 2023-07-09 16:24:51 - Feat.: 1 - Title: Juhoafrická republika usporiada summit BRICS napriek zatykaču na Putina
01 - Modified: 2025-03-18 13:34:43 - Feat.: - Title: Eurozóna mala v januári prebytok v obchode, Únia skĺzla do deficitu 02 - Modified: 2025-03-15 07:59:52 - Feat.: - Title: USA vyhlásili veľvyslanca Juhoafrickej republiky za nevítanú osobu 03 - Modified: 2025-03-13 16:15:47 - Feat.: - Title: Európska únia poskytne Juhoafrickej republike investičný balík v objeme 4,7 miliardy eur, chce posilniť vzťahy 04 - Modified: 2025-03-11 16:42:05 - Feat.: - Title: Jedovatý koktail. Slovákov zaplavili zlé správy 05 - Modified: 2025-03-11 15:35:04 - Feat.: - Title: Slová Sotáka a varovania Američanov sa potvrdili. Dôležité slovenské odvetvie sa prepadlo a ťahá dole ďalších
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. marec 2025 10:38