ILUSTRAČNÉ FOTO: REUTERS
StoryEditor

Nemecká ekonomika sa v druhom štvrťroku prepadla do miernej recesie

25.08.2023, 09:20
Autor:
ČTKČTK

Recesia sa definuje ako dva štvrťroky ekonomického poklesu za sebou.

Hrubý domáci produkt Nemecka zostal v druhom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom bez zmeny, v medziročnom porovnaní ekonomika podľa sezónne, cenovo a kalendárne očistených údajov klesla o 0,2 percenta. Dnes to v konečnej správe oznámil Spolkový štatistický úrad.

"Po miernych prepadoch v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch sa nemecké hospodárstvo na jar stabilizovalo," povedala k výsledkom šéfka štatistického úradu Ruth Brandová.

V záverečnom kvartáli minulého roka ekonomika medzikvartálne klesla o 0,4 percenta, v prvom štvrťroku zaznamenala pokles o 0,1 percenta. V tohtoročnom prvom štvrťroku sa tak nemecké hospodárstvo prepadlo do recesie, ktorá sa definuje ako dva štvrťroky ekonomického poklesu za sebou.

image

Kým u nás ide o biznis v čiernej zóne, na Západe silnie. Ako fungujú populárne reverzné hypotéky?

Za stabilizáciou ekonomiky vidí štatistický úrad nárast spotrebiteľských výdavkov, ktoré sa od apríla do júna oproti predchádzajúcim trom mesiacom podľa sezónne, cenovo a kalendárne očistených údajov zvýšili o 0,1 percenta. Spotreba domácností sa potom po poklese v zimnom polroku ďalej neznižovala a stabilizovala sa.

Štatistický úrad dnes tiež vydal predbežnú správu o štátnych výdavkoch za prvý polrok, podľa ktorej deficit predstavoval 42,1 miliardy eur. V pomere k HDP to predstavuje 2,1 percenta.

01 - Modified: 2025-12-25 16:21:38 - Feat.: - Title: Slabí lídri veľkej Európy? V Paríži, Londýne a Berlíne závidia „pohodu“ Talianom 02 - Modified: 2025-12-25 08:02:00 - Feat.: - Title: Nemecká ministerka vyzvala na medzinárodné úsilie o ukončenie vojny v Sudáne 03 - Modified: 2025-12-24 20:25:08 - Feat.: - Title: Španielsko prekvapuje silným rastom. Ekonomiku ťahajú turisti, národná banka zlepšila svoje odhady 04 - Modified: 2025-12-24 16:15:00 - Feat.: - Title: Slovinsko čaká najslabší rast ekonomiky od pandémie. Centrálna banka musela zhoršiť prognózu 05 - Modified: 2025-12-24 11:37:02 - Feat.: - Title: Záujem o šumivé vína v Nemecku naďalej klesá
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. december 2025 01:20