Stavenisko obytných budov čínskeho developera Country Garden v čínskom meste Tianjin. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Čínsky realtiný developer Country Garden získal súhlas na predĺženie splatnosti dlhopisov

02.09.2023, 14:59
Autor:
TASRTASR

Súhlas prináša veľké uľahčenie pre problémovú firmu ako aj pre celý čínsky realitný sektor, ktorý sa nachádza v kríze

Čínsky developer Country Garden získal súhlas veriteľov na predĺženie lehoty splátok dlhopisov, čím sa tesne vyhol platobnej neschopnosti. To znamená veľké uľahčenie pre problémovú firmu ako aj pre celý čínsky realitný sektor, ktorý sa nachádza v kríze, informujú agentúry AFP a Reuters.

Platobná neschopnosť

Country Garden sa v hlasovaní, ktoré sa skončilo v piatok večer, získala súhlas veriteľov na predĺženie splatnosti pevninských dlhopisov v hodnote 3,9 miliardy čínskych jüanov.

V piatkovom hlasovaní 56,08 percenta zúčastnených veriteľov Country Garden schválilo predĺženie splatnosti, 43,64 percenta bolo proti a 0,28 percenta sa zdržalo hlasovania, vyplýva z oficiálneho dokumentu, ktorý bol poskytnutý držiteľom dlhopisov. Firma teraz môže tieto dlhopisy uhradiť v splátkach počas troch rokov namiesto toho, aby tieto záväzky splnila do soboty.

image

Wall Street má za sebou ziskový týždeň

Ak by veritelia hlasovali proti predĺženiu splatnosti, hrozilo, že sa Country Garden stane najväčším čínskym developerom, ktorý sa dostal do platobnej neschopnosti od roku 2021, keď sa do nej dostala konkurenčná spoločnosť Evergrande.

Firma, ktorá je najväčším čínskym súkromným developerom, sa tak vyhla platobnej neschopnosti a získala čas na finančné zotavenie. To je dobrá správa pre finančné trhy a čínsku vládu, ktorá oznámila celý rad opatrení na podporu sektora nehnuteľností.

Prípadný krach Country Garden by zrejme negatívne zasiahol čínsku ekonomiku, ktorá sa musí vyrovnávať s rekordne vysokou nezamestnanosťou mladých ľudí a oslabovaním spotreby.

Zníženie ratingu

Realitný sektor, na ktorý pripadá v Číne približne štvrtina ekonomiky, od roku 2021 sužuje v jedna kríza za druhou. Spustili ich vládne opatrenia, ktoré chceli spomaliť stavebný boom, keďže developeri sa nadmerne zadlžovali.

Moody‘s vo štvrtok zhoršila hodnotenie úverovej bonity Country Garden na najnižšiu možnú známku pred samotnou platobnou neschopnosťou. Agentúra znížila rating Country Garden na Ca z Caa1. Aktuálna ratingová známka je hlboko v špekulatívnom pásme a signalizuje, že firma sa zrejme blíži alebo už nachádza v platobnej neschopnosti. Výhľad ratingu je, navyše, negatívny.

image

Kryptomenová burza Binance zvažuje úplný odchod z ruského trhu

"Zníženie ratingu a jeho negatívny výhľad odrážajú obmedzenú likviditu Country Garden a zvýšené riziko platobnej neschopnosti, ako aj zrejme slabé vyhliadky držiteľov dlhopisov na úhradu svojich pohľadávok," uviedol viceprezident Moody‘s Kaven Tsang.

Moody‘s predpokladá, že realitný gigant "nemá dostatočné interné zdroje hotovosti" na uhradenie zahraničných dlhopisov, ktorých splatnosť sa blíži.

Odhaduje sa, že dlh Country Garden na konci roka 2022 predstavoval 1,43 bilióna jüanov. Firma tento týždeň uviedla, že za prvých 6 mesiacov 2023 zaznamenala stratu 48,9 miliardy jüanov.

Firma v auguste nedokázala uhradiť platby kupónov dvoch dlhopisov. Dodatočná lehota, alebo inak povedané takzvané 30-dňové tolerančné obdobie, na splatenie úrokov v hodnote 22,5 milióna dolárov, sa skončí v utorok. Ak ich neuhradí, zrejme sa dostane do platobnej neschopnosti.

01 - Modified: 2023-09-29 12:17:37 - Feat.: - Title: Logistické peklo. V Rusku sa hromadia kontajnery po prudkom náraste exportu z Číny 02 - Modified: 2023-09-28 12:31:25 - Feat.: - Title: Čína a Saudská Arábia zorganizujú spoločné námorné cvičenia 03 - Modified: 2023-09-28 10:17:13 - Feat.: - Title: Čínske ministerstvo kritizuje obrannú stratégiu Taiwanu 04 - Modified: 2023-09-28 07:38:35 - Feat.: - Title: Obchodovanie s akciami zadlženého čínského developera Evergrande sa zastavilo 05 - Modified: 2023-09-27 07:00:14 - Feat.: - Title: Čínsky priemysel zaznamenal po roku nárast zisku
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. september 2023 10:50