Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok prijali zákon o kritických surovinách, ktorého cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť a autonómiu Európskej únie. Europoslanci zdôraznili, že je dôležité zabezpečiť strategické partnerstvá medzi Európskou úniou a tretími krajinami, informoval Europarlament vo štvrtok.
Cieľom zákona o kritických surovinách je rast konkurencieschopnosti a autonómie Európskej únie, znížiť byrokraciu, podporiť inovácie v celom hodnotovom reťazci, malé a stredné podniky a tiež výskum a vývoj alternatívnych materiálov a ekologickejších ťažobných a výrobných metód.
"Ambiciózne ciele si vyžadujú lepšie plánovanie. Ak chceme úspešne pokračovať v napĺňaní zelenej dohody, bez spoločného a strategického zabezpečovania kritických surovín sa nezaobídeme. Aj na Slovensku prirodzenie rastie dopyt po elektrických autách. Výroba ich batérií závisí od lítia, ktoré Európska únia dováža najmä z tretích krajín. Podporujem preto opatrenia, ktoré procesy obstarávania týchto kľúčových surovín zjednodušia," uviedol poslanec Europarlamentu Vladimír Bilčík.
Kritické suroviny sú podľa europoslankyne Moniky Beňovej dôležité pre výrobu technológií a dopyt po nich má v budúcnosti len narastať. Zaviesť je podľa nej potrebné aj systém finančných stimulov pre recykláciu a opätovné udržateľné využitie častí výrobkov s obsahom kritických surovín.
"Podľa mňa je v diverzifikácii rozhodujúce uzatváranie dohôd o voľnom obchode, ako napríklad s Austráliou alebo Mercosurom, a zjednodušenie povoľovacích procesov pre ťažbu," vyhlásil europoslanec Eugen Jurzyca s tým, že musia fungovať tak, aby z ťažby profitovala aj lokálna komunita.
Návrh právneho predpisu bol prijatý 515 hlasmi za, pričom 34 hlasov bolo proti a 28 sa zdržalo hlasovania. Europarlament teraz začne rokovania so španielskym predsedníctvom Rady Európskej únie s cieľom dosiahnuť dohodu v prvom čítaní. Ukončenie rokovaní bude europarlament presadzovať v rámci trialógu do Vianoc tohto roka.