Európski poslanci dnes podporili ambicióznejšie ciele pri zabezpečení väčšej sebestačnosti Európskej únie v produkcii a spracovaní surovín, ktoré sú kľúčové pre európsky priemysel a pri ktorých je EÚ závislá od dovozu z krajín mimo bloku.
Silná závislosť na dovoze
Uznesenie, ktoré stanovilo pozíciu Európskeho parlamentu v rokovaní s členskými štátmi, schválilo 515 prítomných poslancov z 577. Nutnosť zabezpečiť väčšiu sebestačnosť podľa zástancov návrhu dokázali obmedzenia, ktoré zavádza Čína, či dopady vojny na Ukrajine.
V návrhu nariadenia Európska komisia konštatuje, že v dodávkach niektorých kľúčových surovín pre výrobu zelených technológií, elektromobilov či pre obranný priemysel je EÚ silne závislá na dovoze z krajín mimo blok. V niektorých prípadoch je EÚ dokonca úplne závislá od jedného dodávateľa.
Túto stopercentnú závislosť by podľa Bruselu bolo dobré znížiť do roku 2030 na 65 percent. Do roku 2030 by podľa komisie mala byť EÚ schopná spracovávať 40 percent kľúčových surovín a ťažiť ich desať percent na svojom území. Brusel chce tiež zlepšiť recykláciu.
Kritické suroviny
V prílohe k návrhu nariadenia pripraveného Európskou komisiou sú ako "kritické suroviny" označené napríklad lítium, gálium, germánium, kobalt, meď, fosfor, volfrám a tiež koksovateľné uhlie.
Ruská vojna proti Ukrajine aj čínske obmedzenia zavedené na export gallia a germánia ukazujú podľa spravodajkyne tlače europoslankyne Nicoly Beerovej, ako je naliehavé zabezpečiť EÚ väčšiu sebestačnosť v prístupe k strategickým materiálom.
Podobne sa v stredajšej rozprave vyjadril aj eurokomisár Johannes Hahn. Krehkosť dodávateľských reťazcov ukázala aj pandémia covidu-19. Panujú tiež obavy, že by niektoré štáty mohli využiť silnú závislosť EÚ od dovozu strategických surovín na presadzovanie svojich politických cieľov.
Návrh nie je dotiahnutý do konca
Podľa Beerovej však návrh komisie nie je v niektorých bodoch dostatočný. Uznesenie Európskeho parlamentu napríklad žiada, aby opatrenia sprevádzali menšie byrokracie alebo aby sa zvýšili niektoré navrhnuté ciele.
Počas rozpravy europoslanci tiež vyzývali, aby sa pri ťažbe či spracovaní strategických surovín dodržiavali na území EÚ prísne ekologické parametre.
Jedným z nástrojov, s ktorými nariadenie počíta, je vytvorenie projektov na ťažbu či spracovanie strategických surovín. Jednou z výhod strategických projektov by malo byť rýchle povoľovanie.
Projekt na ťažbu by mal dostať potrebné pečiatky do 24 mesiacov, pri projektoch na spracovanie či recykláciu do 18 mesiacov. Komisia chce tiež monitorovať stav zásob kľúčových surovín v EÚ či presadiť mechanizmus spoločných nákupov.