Tržby z predaja výherných žrebov v Číne v auguste medziročne vzrástli viac ako o polovicu, vyšplhali sa tak na tohtoročné maximum. Niektorí komentátori na sociálnych sieťach tento vývoj spájajú s rastúcimi obavami mladých ľudí ohľadom vývoja ekonomiky a trhu práce. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Čím horšie na tom ekonomika bude, tým viac žrebov sa bude predávať," napísal jeden z komentátorov na populárnom čínskom mikroblogu Weibo. "Je pravdepodobnejšie, že mladý človek vyhrá päť miliónov jüanov v lotérii, ako že si zarobí päť miliónov prácou," uviedol iný.
Čínsku verejnosť v poslednom čase znepokojujú nepriaznivé správy o domácej ekonomike vrátane údajov o vývoji nezamestnanosti mládeže. V júni sa miera nezamestnanosti vo vekovej kategórii od 16 do 24 rokov vyšplhala na rekordných 21,3 percenta.
V auguste čínsky štatistický úrad zverejňovanie údajov o nezamestnanosti mládeže náhle zastavil, zdôvodnil to snahou "optimalizovať" systém zhromažďovania údajov. Tento krok vyvolal vlnu kritiky v sociálnych médiách.
Po sociálnych sieťach už skôr kolovali videá nezamestnaných absolventov vysokých škôl, ktorí navštevovali chrámy, aby si vyprosili požehnanie bohov, píše Reuters.
Tržby z predaja výherných žrebov v Číne sa v auguste podľa údajov ministerstva financií medziročne zvýšili o 53,6 percenta na 52,96 miliardy jüanov. V období od januára do augusta tržby dosiahli 375,76 miliardy jüanov, čo predstavuje medziročný nárast o 54,6 percenta.