Spojené štáty dnes uvalili prvé sankcie na majiteľov tankerov prepravujúcich ruskú ropu predávanú za cenu vyššiu ako cenový strop, na ktorom sa dohodla skupina ekonomicky vyspelých krajín G7. Informovala o tom agentúra Reuters. Sankcie sa týkajú dvoch firiem sídliacich v Turecku a v Spojených arabských emirátoch.
Skupina G7, Európska únia a Austrália od vlaňajšieho decembra zaviedli maximálnu cenu 60 dolárov za barel ruskej ropy prepravovanej po mori. V prípade prekročenia tohto limitu je zakázané ropu prevážať a poisťovať jej prepravu.
Obmedzenie ruských príjmov
Cieľom tohto dojednania je obmedziť Moskve príjmy na financovanie vojny na Ukrajine, ale zároveň zabrániť výraznému výpadku v dodávkach ruskej ropy na svetový trh.
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena dnes uvalila sankcie na tureckú firmu Ice Pearl Navigation. Tá vlastní tanker Yasa Golden Bosphorus, ktorý podľa Washingtonu prepravoval ruskú ropu predávanú za viac ako 80 dolárov za barel.
Terčom amerických sankcií sa stala tiež firma Lumber Marine zo Spojených arabských emirátov. Tá vlastní tanker SCF Primoyre, ktorý podľa Washingtonu prepravoval ruskú ropu predávanú za viac ako 75 dolárov za barel. Oba tankery pri preprave ruskej ropy využili služby amerických firiem, tvrdí Washington.
"V dôsledku dnešných krokov a ďalších opatrení, ktoré urobíme v najbližších týždňoch a mesiacoch, bude schopnosť Ruska pokračovať v barbarskej vojne ďalej ochabovať," uviedol nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva financií.
Cenový strop
Cenový strop G7 prinútil Rusko a niektorých obchodníkov s ruskou ropou investovať do "flotily duchov" tvorenej starými tankermi, ktoré sú náchylné k únikom ropy. Tieto plavidlá vykonávajú dlhé plavby, aby prepravovali ruskú ropu do rafinérií v Číne a Indii. Tieto dve krajiny, ktoré na Rusko neuvalili žiadne obchodné sankcie, sa stali najväčšími odberateľmi ruskej ropy, napísala agentúra Reuters.
Nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva financií uviedol, že cenový strop núti Rusko platiť za námorné služby poskytované inými ako západnými firmami zhruba 36 dolárov za barel prepravenej ropy. Dodal, že Rusko tieto peniaze vynakladá za "tankery, nie tankery", čo znižuje jeho schopnosť financovať vojnu na Ukrajine.
Americká ministerka financií Janet Yellenová v stredu uviedla, že cenový strop v uplynulých desiatich mesiacoch prudko znížil príjmy Ruska. Dodala, že je dôležité pokračovať v zaťažovaní Ruska dodatočnými nákladmi.
Agentúra Reuters minulý týždeň s odvolaním sa na údaje ruského ministerstva financií uviedla, že príjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu sa v prvých troch štvrťrokoch medziročne znížili o 34,5 percenta na 5,576 bilióna rubľov.