Zjavili sa z ničoho nič vlani v novembri. Lepšie povedané, to len my na Západe sme ich vnímali ako nečakané postavičky na scéne, o ktorých autor scenára vopred neinformoval. V skutočnosti sa ich hnutie sformovalo v 90. rokoch minulého storočia a v Jemene zohráva významnú úlohu. Našu pozornosť si získali až v súvislosti s izraelsko-palestínskym konfliktom. Húsíovci.
Hoci v západných médiách je toto šiitske militantné zoskupenie známe pod názvom odvodeným od mena ich vodcu Abdul-Malika al-Húsí, oficiálne si hovoria Ansar Alah čiže Stúpenci Boha (doslova Boží partizáni). V súvislosti s vojnou na Blízkom východe sa profilujú ako zástancovia Palestíny a snažia sa donútiť Izrael ukončiť ťaženie v Gaze.
VIDEO: Obchodné lode sa vyhýbajú Červenému moru:
A zatiaľ čo žurnalistov trápi nanajvýš to, ako správne deklinovať ich podivné meno, námorným prepravcom húsíovci spôsobujú skutočné vrásky na čele. Podľa vlastných slov chcú vyvíjať tlak na Izrael tým, že krajine znemožnia lodné spojenie so zvyškom sveta, lenže húsíovské milície podporované Iránom a najnovšie aj Hizballáhom už zasiahli plavidlá dvanástich krajín.
Spojené štáty americké a Veľká Británia reagovali odvetnými akciami, pri ktorých bolo podľa zdrojov denníka Guardian zasiahnutých vyše 60 cieľov. Húsíovci sa však dušujú, že ich útoky budú pokračovať. Navyše ich hovorca sa minulý týždeň vyjadril, že všetky americké aj britské lode budú automaticky považované za nepriateľské.
Stovky nákladných lodí sa v strachu z húsíovcov naďalej vyhýbajú Suezskému prieplavu a využívajú tisícky kilometrov dlhú obchádzku okolo Mysu dobrej nádeje v Južnej Afrike. A to môže mať bezprostredný vplyv na globálnu ekonomiku.
Húsíovský stroj času
Lodná doprava sa de facto vrátila do minulosti. Konkrétne do 19. storočia. Dovtedy sa totiž všetky lode smerujúce z Červeného mora do S...
Zostáva vám 85% na dočítanie.