Brexit poškodil Spojené kráľovstvo, ktoré zaostáva za ostatnými vyspelými ekonomikami, tvrdí vo svojej novej analýze banka Goldman Sachs. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.
Rozhodnutie Spojeného kráľovstva opustiť Európsku úniu (EÚ) zabrzdilo ekonomiku. Podľa Goldman Sachs je na tom britská ekonomika v súčasnosti horšie ako pred brexitom a od referenda o EÚ v roku 2016 výrazne zaostáva za ostatnými vyspelými ekonomikami.
V minulotýždňovej správe s názvom "Štrukturálne a cyklické náklady brexitu" banka odhaduje, že britská ekonomika za posledných osem rokov vzrástla o päť percent menej ako ostatné porovnateľné krajiny.
Pokles obchodu
Skutočný negatívny vplyv brexitu na ekonomiku krajiny by však mohol predstavovať štyri až osem percent reálneho hrubého domáceho produktu (HDP), uviedla banka. Uznala však, že je ťažké oddeliť vplyv brexitu od iných súbežných negatívnych faktorov, ako bola pandémia či energetická kríza v roku 2022.
Goldman Sachs medzi faktory, ktoré spomalili rast a súvisia s brexitom, zaradila pokles obchodu, zníženie firemných investícií a nedostatok pracovných síl v dôsledku nižšej imigrácie z EÚ.
Podľa odhadov banky britský obchod s tovarmi od hlasovania o brexite do dneška zaostal za ostatnými vyspelými ekonomikami približne o 15 percent, zatiaľ čo firemné investície boli v porovnaní s úrovňami spred referenda "výrazne slabšie".
Zmena imigračných tokov
Okrem toho sa znížila imigrácia z krajín EÚ, ktorá bola kľúčovým sľubom kampane za brexit. Tú nahradila menej ekonomicky aktívna skupina migrantov z krajín mimo EÚ, predovšetkým študentov, uvádza banka.
"Celkovo tieto dôkazy poukazujú na významné dlhodobé negatívne vplyvy brexitu na výkon ekonomiky," uviedli autori správy.
Podľa Goldman Sachs obchod klesol v súlade s očakávaniami, ale investície sa oslabili "výraznejšie", než sa predpokladalo. Zmeny imigračných vzorov predstavujú pre britskú ekonomiku – a najmä pre infláciu – najdôležitejšie cyklické dôsledky.
"Zmena imigračných tokov po brexite znížila elasticitu ponuky práce v Spojenom kráľovstve, čo prispelo k postpandemickému nárastu inflácie a poukazuje na zvýšenie cyklickosti na trhu práce a inflačných tlakov v budúcnosti," uvádza sa v správe.
Reálny HDP Spojeného kráľovstva na obyvateľa podľa nej sotva vzrástol nad úroveň spred brexitu a v súčasnosti sa nachádza štyri percentá nad úrovňou z polovice roka 2016. Pre porovnanie, v eurozóne je to osem percent a v USA 15 percent.