Filipínska pobrežná stráž v piatok nasadila plávajúce bariéry a sacie hadice, aby po prevrátení tankera zabránila rozšíreniu ropnej škvrny z Manilskej zátoky až k hlavnému mestu Manile, informovala stanica BBC.
Šesťdesiatpäť metrov dlhý ropný tanker Terra Nova na rozbúrenom mori vo štvrtok prevrátili silný vietor a vlny, ktoré priniesol tajfún Gaemi. Podľa úradov ropa uniká z motora lode, nie z nákladnej nádrže.
Pripravujú sa na najhoršie
V nádrži loď prevážala takmer 1,5 milióna litrov paliva. BBC píše, že existujú dôvodné obavy, že jeho únik, ktorý teraz vytvoril škvrnu o niekoľkých kilometroch, by mohol byť vôbec najhorší v histórii krajiny. Filipínska pobrežná stráž sa preto "pripravuje na najhoršie", uviedol jej hovorca admirál Armand Balilo.
Oblasť, v ktorej sa škvrna šíri, je tiež obľúbená medzi rybármi. Úrady sa preto obávajú, že by mohla mať zásadný vplyv na rybolov a morský a podmorský život vo všeobecnosti.
"Tu je reč o úniku priemyselného paliva. Bezpochyby sa to podpíše na morskom prostredí. Dokonca by sa (škvrna) mohla dostať až sem k nám do Manily," popísal Balilo.
Hernando Bacosa, odborník na životné prostredie z filipínskej Mindanajskej štátnej univerzity, povedal BBC, že množstvo ropy, ktoré tanker prevážal, by zodpovedalo najväčšiemu úniku ropy vo filipínskej histórii.
Únik ropy môže paralyzovať mesto
"Prístav v Manile je najväčší prístav na Filipínach, súčasne je obchodným centrom. Tento únik ropy by mohol úplne paralyzovať filipínske hlavné mesto a susedné oblasti," povedal Bacosa.
Monzúnové dažde s tajfúnom Gaemi zabrzdili reakciu pobrežnej stráže po prevrátení lode. Spôsobili aj povodne v metropolitnej oblasti Manily.
Z Filipín sa tajfún presunul k Taiwanu a v noci na piatok k čínskej juhovýchodnej provincii Fu-ťien, kde podľa agentúry Nová Čína vyhnal z domovov asi 300-tisíc ľudí.