Energetická skupina ČEZ zarobila v prvom polroku tohto roku 21,1 miliardy korún. Čistý zisk skupiny tak medziročne klesol o päť percent. K poklesu prispel najmä nižší zisk z obchodovania s komoditami a tiež vplyv rozdielnych harmonogramov odstávok jadrových zdrojov.
Prevádzkový zisk spoločnosti naopak vzrástol. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes spoločnosť zverejnila. ČEZ zároveň potvrdil očakávania čistého zisku za celý rok 2024 vo výške 25 až 30 miliárd korún.
Zvýšili očakávania zisku
Podnik naopak navýšil svoje pôvodné očakávania na prevádzkový zisk pred odpismi (EBITDA), ktorý v polroku predstavoval 69,2 miliardy korún. To znamená medziročný nárast o 6,8 miliardy korún.
Vo výsledku sa prejavilo najmä ukončenie povinnosti odvodov z nadmerných príjmov z výroby v Česku, ktoré zaťažili náklady spoločnosti v minuloročnej prvej polovici roka sumou 11,1 miliardy korún. Vedenie skupiny tak za celý rok novo očakáva prevádzkový zisk na úrovni 118 až 122 miliárd korún. Pôvodné odhady z kraja tohto roku boli 115 až 120 miliárd korún.
"Výsledky hospodárenia Skupiny ČEZ za prvý polrok mierne predčili naše východiskové očakávania najmä vďaka vyššiemu zisku z obchodovania s komoditami, priaznivým trhovým podmienkam pre prevádzku elektrární a pokračujúcu stabilizáciu na energetických trhoch. Preto sme navýšili celoročný výhľad prevádzkového zisku pred odpismi," uviedol predseda predstavenstva generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš.
Zainvestovali viac
Pološtátna skupina v prvom polroku tiež navýšila svoje investície. Do obstarania dlhodobého majetku tento rok investovala zatiaľ 20,5 miliardy korún, medziročne o 3,6 miliardy viac. Podľa spoločnosti rastú najmä investície do distribučných sietí, čo je spojené predovšetkým s pripájaním obnoviteľných zdrojov.
Spolu s tým stúpajú aj investície do jadrových a nových výrobných obnoviteľných zdrojov.
Výroba elektriny z obnoviteľných a jadrových zdrojov ČEZ medziročne klesla o štyri percentá. Zatiaľ čo obnoviteľné zdroje vyrobili o 0,1 terawatthodiny elektriny viac, najmä vďaka nadpriemerným hydrologickým podmienkam, výroba jadrových zdrojov o 0,7 terawatthodiny poklesla vplyvom rozdielnych harmonogramov plánovaných odstávok a disponibility jadrových elektrární.
Výroba z emisných zdrojov potom zostala rovnaká. Spotreba elektriny na distribučnom území spoločnosti ČEZ Distribúcia hlavne vplyvom teplého počasia medziročne klesla o dve percentá na 17 terawatthodiny.
Skupina ČEZ patrí k najväčším energetickým podnikom v Česku. Jej väčšinovým akcionárom je štát, ktorý prostredníctvom ministerstva financií drží zhruba 70 percent akcií.
V minulom roku zarobila 29,6 miliardy korún, čistý zisk spoločnosti tak medziročne klesol o viac ako 63 percent. Hlavnou príčinou boli mimoriadne dane a odvody, na ktorých podnik odviedol okolo 40 miliárd českých korún.