Český premiér Petr Fiala. FOTO: Reuters
StoryEditor

Česko plánuje znížiť deficit verejných financií na dve percentá HDP

01.09.2024, 17:32
Autor:
TASRTASR

O presnej podobe rozpočtu ešte bude česká vládna koalícia rokovať, než ho do konca septembra predloží parlamentu.

Český minister financií Zbyněk Stanjura predložil vláde návrh rozpočtu na budúci rok. Informuje o tom portál novinky.cz.

Návrh rozpočtu počíta v roku 2025 so schodkom 230 miliárd Kč (9,19 miliardy eur), čo je o 22 miliárd Kč menej v porovnaní s plánovaným deficitom na tento rok. O presnej podobe rozpočtu ešte bude česká vládna koalícia rokovať, než ho do konca septembra predloží parlamentu.

Podľa návrhu by mali príjmy predstavovať 2,086 bilióna Kč, čo je o 7,5 percenta viac v porovnaní s plánovanými príjmami na tento rok. Výdavky by mali vzrásť o 124 miliárd Kč alebo o 5,7 percenta na 2,316 bilióna Kč.

image

Platy na Slovensku rástli najpomalšie spomedzi všetkých štátov V4, tvrdí analytik

Návrh rozpočtu na budúci rok obsahuje historicky najviac peňazí na investície a vláda takisto znižuje deficit na približne dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP), uviedol premiér Petr Fiala na sociálnej sieti X.

"Je to jednoznačne prorastový rozpočet, ktorý prináša rekordné investície - a to oveľa viac, ako investovali predchádzajúce vlády v časoch vyššieho hospodárskeho rastu. Návrh zároveň odráža snahu vlády konsolidovať verejné financie," uviedol Stanjura v tlačovej správe. "Požičiavame si najmä na investície," dodal.

01 - Modified: 2025-05-15 12:58:50 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Vládna konsolidácia dostala tvrdú ranu od ekonomiky 02 - Modified: 2025-05-15 11:07:21 - Feat.: - Title: Fiala: Putinova delegácia na rokovaní je tretia liga. Jeho neúčasť ukazuje, že Rusko nemá záujem o mier 03 - Modified: 2025-05-15 08:19:48 - Feat.: - Title: Putin sa bojí, neúčasť v Istanbule svedčí o jeho zbabelosti, vyhlásil šéf českej diplomacie Lipavský 04 - Modified: 2025-05-15 13:12:59 - Feat.: - Title: Najnižší rast za dva roky. Slovenská ekonomika dupla na brzdu, ďalší vývoj ovplyvnia Trumpove clá 05 - Modified: 2025-05-13 14:23:57 - Feat.: - Title: Český prezident Pavel rozhodol o dátume parlamentných volieb. Vyhlásenie termínu som nezdržiaval, tvrdí
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. máj 2025 09:16