Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Fitch zvýšila úverový rating Turecka, chváli fiškálnu politiku aj externé rezervy

09.09.2024, 14:13
Autor:
TASRTASR

Agentúra Fitch odôvodnila toto rozhodnutie zlepšením fiškálnej politiky aj lepším stavom externých rezerv Turecka.

Ratingová agentúra Fitch Ratings koncom minulého týždňa zvýšila rating dlhodobých záväzkov Turecka v cudzej mene, už druhýkrát v tomto roku, a to na BB- z B+. Zároveň zmenila výhľad ratingu krajiny na stabilný z pozitívneho. Správa pochádza z portálu businesstimes.

Fitch odôvodnila toto rozhodnutie zlepšením fiškálnej politiky aj lepším stavom externých rezerv Turecka.

Turecko od minulého roka uplatňuje prísnu menovú a fiškálnu politiku v rámci boja s infláciou, ktorá v máji vyvrcholila na úrovni 75 percent. V auguste už inflácia klesla na 51,97 percenta vďaka nižším cenám potravín.

Fitch uviedla, že prísnejšia menová politika, plánované rozpočtové škrty a úpravy miezd povedú k nižšej inflácii a deficitu bežného účtu, čo v konečnom dôsledku pomôže udržať rezervy v cudzej mene v lepšom stave.

Ratingová agentúra však upozornila tiež, že "riziko zvrátenia menovej politiky zostáva vzhľadom na nedávnu históriu a silnú vieru na najvyšších politických úrovniach v nízke úrokové sadzby". Poznamenala, že súčasný rating stále naznačuje zvýšenú zraniteľnosť Turecka voči platobnej neschopnosti, najmä ak v priebehu času nastanú nepriaznivé zmeny v obchodných alebo ekonomických podmienkach.

Agentúra Moody‘s v júli zvýšila rating Turecka na B1 z B3 s odvolaním sa na lepšie riadenia a prísnejšiu menovú politiku.

Ratingová agentúra S&P zlepšila rating Turecka už v máji, na B+ z B, pričom uviedla, že koordinácia medzi menovou, fiškálnou a príjmovou politikou sa zlepšuje.

01 - Modified: 2024-08-27 17:41:37 - Feat.: 1 - Title: Agentúra Moody‘s varovala Izrael pred priamym konfliktom s Iránom 02 - Modified: 2024-08-13 07:43:55 - Feat.: 1 - Title: Agentúra Fitch znížila rating Izraela, dôvodom je napätie na Blízkom východe 03 - Modified: 2024-07-31 07:52:48 - Feat.: 1 - Title: ANALÝZA: Ako rok vysokých sadzieb Fedu ovplyvnil americkú ekonomiku
01 - Modified: 2025-12-31 10:53:36 - Feat.: - Title: Turecko pri záťahoch proti Islamskému štátu zadržalo ďalších 125 ľudí 02 - Modified: 2025-12-29 12:23:51 - Feat.: - Title: Pri policajnej razii v Turecku proti Islamskému štátu zahynuli traja policajti a šiesti militanti 03 - Modified: 2025-12-29 09:12:00 - Feat.: - Title: Turecká polícia vtrhla do domu s džihádistami, tí zranili siedmich policajtov 04 - Modified: 2025-12-24 12:20:19 - Feat.: - Title: Turecko získalo čiernu skrinku lietadla, ktoré prevážalo líbyjského generála. Posádka hlásila problém 05 - Modified: 2025-12-23 21:28:00 - Feat.: - Title: Premiér Líbye tvrdí, že pri nehode lietadla v Turecku zahynul líbyjský generál
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. január 2026 14:32