Európa pravdepodobne zvýši svoju závislosť od skvapalneného zemného plynu. FOTO: Reuters
StoryEditor

Nemecko chce, aby Európska únia zmiernila požiadavky na skladovanie plynu. Obáva sa vysokých nákladov

13.02.2025, 21:58
Autor:
ČTKČTK

Európska únia určila, že všetky krajiny Únie musia mať plynové zásobníky do novembra plné z 90 percent. Čiastkové ciele platia aj pre február, máj, júl a september.

Nemecko chce, aby Európska únia zmiernila požiadavky na skladovanie plynu. Argumentuje obavami z vysokých nákladov. Dnes to podľa agentúry Reuters uviedlo nemecké ministerstvo hospodárstva a klímy.

Európska únia určila, že všetky krajiny Únie musia mať plynové zásobníky do novembra plné z 90 percent. Čiastkové ciele platia aj pre február, máj, júl a september. Opatrenie sa zaviedlo v reakcii na narušenie dodávok plynu z Ruska spôsobené ruskou vojnou proti Ukrajine.

Berlín s požiadavkou prichádza v čase, keď plyn zdražuje. Cena plynu pre európsky trh tento týždeň vystúpila na dvojročné maximá.

image

Orbán vyzval na zrušenie sankcií EÚ v energetickom sektore

"Podporujeme menej prísne požiadavky na mieru skladovania," uviedol hovorca nemeckého ministerstva. "Väčšia flexibilita môže zabezpečiť, že sa zníži tlak na rovnomerné naplnenie všetkých zásobníkov plynu a že sa trhové podmienky normalizujú," dodal.

Nemecko má najväčšie zásobníky v únii. Podľa zdrojov Reuters dnes v Bruseli vyjadrili obavy na zasadnutí krajín EÚ a Európskej komisie aj ďalšie krajiny. Ciele Únie podľa nich deformujú trh, pretože vysielajú signál, že európski kupujúci majú povinnosť nakupovať, čo vedie k rastu cien.

Podľa údajov spoločnosti Gas Infrastructure Europe sú zásobníky v Únii tento týždeň zaplnené ani nie z polovice. Rýchlejšie čerpanie zásob spôsobilo chladné počasie a zníženie ruských dodávok.

Zásoby plynu sú podľa údajov ministerstva priemyslu a obchodu výrazne nižšie ako pred rokom aj v Česku. K dnešku boli domáce zásobníky naplnené zo 40 percent, bolo v nich 1,395 miliardy metrov kubických plynu. Vlani v rovnakom období boli zásobníky plné zo 70 percent.

01 - Modified: 2025-02-12 13:57:36 - Feat.: 1 - Title: Orbán vyzval na zrušenie sankcií EÚ v energetickom sektore 02 - Modified: 2025-02-11 16:00:09 - Feat.: 1 - Title: Jedna vojna, dve stratégie. Brusel vyčkáva, no Trump predraží Američanom aj dánsky zázračný liek na chudnutie 03 - Modified: 2025-02-06 12:58:08 - Feat.: 1 - Title: Rusi po mesiaci obnovili dodávky plynu pre Slovensko. Podarilo sa im obísť Ukrajinu 04 - Modified: 2025-06-18 12:51:02 - Feat.: 0 - Title: Všeobecné obchodné podmienky pre digitálny obsah, periodickú tlač a predplatné​
01 - Modified: 2026-01-09 13:46:57 - Feat.: - Title: Merz privítal súhlas EÚ s podpísaním dohody s Mercosurom. Je to dobré pre Nemecko aj Európu, vraví 02 - Modified: 2026-01-09 12:17:04 - Feat.: - Title: Nastal čas, aby Európska únia začala hovoriť s Ruskom, tvrdí talianska premiérka 03 - Modified: 2026-01-09 07:57:19 - Feat.: - Title: Snehová búrka pripravila desaťtisíce Britov o elektrinu, v Nemecku zatvorili školy 04 - Modified: 2026-01-08 21:20:05 - Feat.: - Title: EÚ by podľa Madridu mala opäť zvážiť sankcie voči Rodríguezovej, hovorí o nepísanej dohode 05 - Modified: 2026-01-08 17:00:00 - Feat.: - Title: Nemecko sa novej realite prispôsobuje pomaly a draho. Zmenu môžu priniesť investície, zhodujú sa analytici
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. január 2026 06:44