Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Eurokomisia veľmi ľutuje Trumpov plán zvýšiť clo na dovoz ocele do USA. Trhy budú opäť v neistote, tvrdí

31.05.2025, 16:33
Autor:
ČTKČTK

Zavedenie dvadsaťpäťpercentného cla na všetok dovoz ocele a hliníka avizoval Trump vo februári a platnosť nadobudlo 12. marca.

Európska komisia veľmi ľutuje plán amerického prezidenta Donalda Trumpa zvýšiť clo na dovoz ocele do USA na 50 percent zo súčasných 25. Krok globálnym trhom prináša ďalšiu neistotu, povedal agentúre Reuters hovorca Európskej komisie.

Navyše podľa Komisie rozhodnutie povedie k zvýšeniu cien pre zákazníkov aj podnikateľov na oboch stranách Atlantiku. V neposlednom rade zvýšenie ciel na oceľ podľa Európskej komisie podkopáva terajšie snahy dosiahnuť spoločné riešenie v otázke ciel všeobecne.

image

Trump plánuje zdvojnásobiť výšku cla na oceľ a hliník. Nikto nebude môcť tieto clá obísť, tvrdí

Trump svoj zámer oznámil v piatok na stretnutí so zamestnancami oceliarne U.S. Steel v Pensylvánii. Zvýšenie cla má podľa neho posilniť americký oceliarsky priemysel. Neskôr na svojej sociálnej sieti Truth Social napísal, že vyššie clo sa bude vzťahovať aj na hliník a nadobudne platnosť 4. júna.

Zavedenie dvadsaťpäťpercentného cla na všetok dovoz ocele a hliníka avizoval Trump vo februári a platnosť nadobudlo 12. marca.

01 - Modified: 2025-12-04 23:00:00 - Feat.: - Title: Trumpovo kryptomenové impérium sa rúca. Investori už prezidentovi neveria 02 - Modified: 2025-12-04 22:08:11 - Feat.: - Title: Spor o veľkosť novej tanečnej sály v Bielom dome. Trump vymenil architekta, ktorý odmietal jeho plány 03 - Modified: 2025-12-04 20:32:11 - Feat.: - Title: Ukončil Trump konflikt v Afrike? Rwanda a Kongo podpísali vo Washingtone mierovú dohodu 04 - Modified: 2025-12-04 17:18:44 - Feat.: - Title: Washington zmiernil tlak na ruského giganta. Trumpova vláda pozastavila časť sankcií voči Lukoilu 05 - Modified: 2025-12-04 13:25:04 - Feat.: - Title: Rusko neprehrá, je to ilúzia, svoje aktíva dostane späť, šokoval belgický premiér
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 06:37