Odhadovaná suma predstavuje v prepočte 35,9 miliardy až 47,9 miliardy dolárov. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Ruské banky by aj tento rok mali dosiahnuť vysoký zisk. Sektor si počína veľmi dobre, vraví šéf VTB Kostin

25.09.2025, 14:00
Autor:
TASRTASR

Podľa Kostina dokázali ruské banky prekonať zatiaľ najzložitejšie obdobie. „Aj keď určité ťažkosti pretrvávajú, úverové inštitúcie sú opatrné a situáciu majú pod kontrolou“.

Ruské banky by mali tento rok zaznamenať výrazný zisk, v prípade hornej odhadovanej úrovne takmer 41 miliárd eur. Uviedol to vo štvrtok šéf druhej najväčšej ruskej banky VTB Andrej Kostin.

„Ak sa pozrieme na bankový sektor, tento rok očakávame vysokú mieru ziskovosti. Podľa našich odhadov by mala predstavovať približne tri bilióny až štyri bilióny rubľov. To naznačuje, že bankový sektor si počína veľmi dobre,“ povedal Kostin, ktorého citovala agentúra TASS. Odhadovaná suma predstavuje v prepočte 35,9 miliardy až 47,9 miliardy dolárov.

image

Spor šéfa najväčšej ruskej banky s Putinom? Povolená polemika, ide „len“ o ekonomiku

Podľa Kostina dokázali ruské banky prekonať zatiaľ najzložitejšie obdobie. „Aj keď určité ťažkosti pretrvávajú, úverové inštitúcie sú opatrné a situáciu majú pod kontrolou“.

Ak sa súčasný odhad potvrdí, v prípade hornej hranice by to v rubľoch znamenalo minimálne potvrdenie minuloročného rekordného zisku ruských bánk, prípadne nový rekord. Celkový ruský bankový sektor zaznamenal vlani rekordný zisk takmer 4 bilióny rubľov, keď čisté úrokové výnosy dosiahli 6,7 bilióna rubľov a oproti roku 2023 sa zvýšili o 11 percent.

01 - Modified: 2025-12-19 11:39:50 - Feat.: - Title: Ruská centrálna banka znížila základnú úrokovú sadzbu na 16 percent 02 - Modified: 2025-12-18 23:00:00 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Putinov poker. Rusko sa robí silnejším, než je, a Západ mu na to skáče 03 - Modified: 2025-12-18 12:51:16 - Feat.: - Title: Ruská centrálna banka by mohla pristúpiť k väčšej redukcii sadzieb, vraví šéf priemyselného zväzu Šochin 04 - Modified: 2025-12-16 10:00:19 - Feat.: - Title: Rusko hľadá príjmy na vedenie vojny. Putin porušil vlastný sľub, ktorý dal v roku 2023 05 - Modified: 2025-12-02 17:14:27 - Feat.: - Title: Pokles produkcie v niektorých sektoroch nie je prijateľný, vraví Putin. Načrtol výzvy ruskej ekonomiky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. december 2025 22:06