Pavel Novotný
StoryEditor

Prečo nám Nemci môžu ísť v boji proti uhliu príkladom?

11.11.2017, 12:52

V Nemecku uhoľné emisie klesajú oveľa pomalšie. Napriek tomu môže ísť práve najväčšia európska ekonomika v boji proti uhliu a fosílnym palivám mnohým európskym štátom vrátane Slovenska príkladom.

Karta sa obracia

Pokrokom bolo utorňajšie hlasovanie mesta Mníchov, ktoré sa rozhodlo, že svoje uhoľné elektrárne uzavrie o 13 rokov skôr, než pôvodne plánovalo. Niektoré spolkové krajiny išli v ochrane životného prostredia a presadzovania obnoviteľných zdrojov energie ešte ďalej. Týka sa to napríklad Severného Porýnia-Vestfálska či Porýnia-Falcka. Tieto krajiny sú priemyselne veľmi rozvinuté a v minulosti v nich prosperovala ťažba uhlia. Teraz sa karta obracia. Uhoľné bane sa zatvárajú a energiu z uhoľných elektrární nahrádzajú obnoviteľné zdroje.

Od uhlia k vetru

Zaujímavým prípadom je mesto Grevenbroich, kde sa nachádza druhá najviac znečisťujúca uhoľná elektráreň v Európskej únii. Práve tu začal vyrastať park veterných elektrární (na snímke). „Vietor nijakým spôsobom neznečisťuje životné prostredie. Patrí mu budúcnosť najmä v regiónoch s priaznivými meteorologickými podmienkami, akým je aj Severné Porýnie-Vestfálsko," hovorí pre HN Benjamin Böhme, projektový manažér spoločnosti Windtest Grevenbroich, ktorá sa stará o prevádzku, údržbu a testovanie veterných turbín.

Pavel Novotný

Modelový príklad

Ďalším nemeckým úspechom je okres Rhein-Hunsrück. „Sme modelovým príkladom v Porýní-Falcku, možno aj na spolkovej úrovni. Niektoré naše obce sú úplne sebestačné, čo sa týka výroby energie pre svoju vlastnú potrebu. Do projektov sa zapája čoraz viac našich obyvateľov," pripomína Frank-Michael Uhle, manažér klimatickej ochrany okresu Rhein-Hunsrück.

Podľa neho nemal región ešte pred 20 rokmi ani kilowatt obnoviteľnej energie. Dnes si obce sami vyrábajú energiu prostredníctvom slnka, biomasy či prenajímania svojho územia pre prevádzkovateľov veterných elektrární. 

29. máj 2022 09:40