Súčasťou projektu Saudi Vision 2030 má byť i výstavba úplne nového mesta vybaveného najmodernejšími technológiami.
Megapolis s názvom Neom vznikne na dosiaľ neobývanom území na pobreží Akabského zálivu, kde sa stretávajú hranice Saudskej Arábie, Egypta, Jordánska a Izraela. Jeho vybudovanie by podľa odhadov malo stáť rekordných 500 miliárd dolárov.
Krajine by Neom mali pomôcť postaviť popredné globálne technologické korporácie. Tie však postupne začínajú z projektu cúvať.
Hoci sa očakávalo, že počas minulotýždňovej konferencie získa Neom či plán veľkolepého turistického rezortu na pobreží Červeného mora, ktorý by vznikol spojením piatich desiatok saudskoarabských ostrovov, nových investorov, stal sa pravý opak.
Britský miliardár Richard Branson sa z investícií do dovolenkového rezortu stiahol. Zároveň prerušil aj obchodné rozhovory so saudskoarabskou vládou o vstupe jej kapitálu vo výške jednej miliardy dolárov do Bransonovej vesmírnej spoločnosti Virgin Galactic aj do ďalšej firmy Virgin Orbit.
Podľa štátnej agentúry Saudi Press Agency sa na projekte Neom mali zúčastniť aj spoluzakladateľ Uberu Travis Kalanick, generálny riaditeľ japonskej skupiny SoftBank Masajoši Son, člen predstavenstva spoločnosti Facebook Marc Andreessen alebo Sam Altman, prezident úspešného akcelerátora startupov Y Combinator.
Nad ich účasťou na projekte však teraz visia otázniky. Son odcestoval z Rijádu ešte pred začiatkom konferencie, hoci bol jedným z pozvaných hostí. Altman už dokonca zrušil svoju účasť v Predstavenstve Neomu. Rovnako urobil aj bývalý americký minister energetiky Ernest Moniz.