Ak Rijád dostatočne nepresvedčí o tom, že korunný princ Salmán nemá s vraždou nič spoločné, môže to pre jeho mocenské ambície znamenať vážny problém.
Práve on sa totiž stáva najdôležitejším hráčom v politike Saudskej Arábie a hlavným kandidátom na to, že prevezme vládu po súčasnom kráľovi Salmánovi.
To, či sa tak naozaj stane, je po vražde novinára otázne. „Vzťahy vo veľmi početnej saudskoarabskej kráľovskej rodine sú značne komplikované. Súčasný korunný princ má aj priamo v nej celý rad oponentov. Mimochodom, niektorých ďalších princov sa už skôr pokúsil umlčať,“ vysvetľuje Čejka.
Podľa neho tiež nie je také ľahké detailne nahliadnuť do kráľovských rodinných vzťahov, ktoré sú zvonka len ťažko priehľadné. Pozícia súčasného princa sa stále ukazuje ako pomerne silná, čo potvrdilo aj jeho nedávne vystúpenie na „púštnom Davose.“ Jeho vystriedanie však môže byť jedným zo scenárov ďalšieho vývoja v monarchii.
Navyše, hoci je Saudská Arábia pre USA stále významná z pohľadu ropy a investícií, nie je už taká nenahraditeľná ako skôr. Aj preto nemusí byť princ Salmán taký silný, aby si naďalej diktoval voči Západu svoje podmienky.
I tu však platí, že Európa bude voči Rijádu vystupovať tvrdšie než Američania. „Mám dojem, že prezident Trump sa bude snažiť z väzieb Spojených štátov a Saudskej Arábie zachrániť všetko, čo ho vyložene politicky nepoškodí v očiach jeho voličov,“ uzavrel analytik Marek Čejka.